Facebook hozzászólás
292

Körömgomba kezelés egy körömváltásig!

Elszíneződött, megvastagodott, esetleg töredezett a körmünk – nagyon valószínű, hogy körömgombával van dolgunk. A körömgomba a körömbetegségek legelterjedtebb formája, a fertőzés emberek millióinak életét keseríti meg. Megjelenése egyre gyakoribbá válik, elsősorban az ún. fonalas gombáknak köszönhetően, melyek igen elterjedtek.

Mivel állunk szemben?
A gomba egy rendkívül ellenálló, kórokozó mikroorganizmus, mely meleg, nedves környezetben él, s nincs szüksége napfényre az életben maradáshoz. Tornatermekben, uszodákban, fürdőzőhelyeken lehet leggyakrabban elkapni a fertőzést. A köröm és a körömágy közti résen, de akár nagyon apró, szabad szemmel nem látható sebeken át is bejuthatnak a bőrbe, a védőpajzsként szolgáló köröm alatt aztán szabadon burjánzanak, így nagyon nehéz kiirtani őket. „Általában a láb – ritkábban a kéz – gombás fertőzése előzi meg a köröm fertőzését, ezért érdemes a láb/kéz gombás fertőzését időben és hatékonyan kezelni. – mondja dr. Siklós Krisztina, a Dr. Rose bőrgyógyásza –

Különböző állapotok (mint például az érszűkület, a cukorbetegség, vagy különböző idegrendszeri kórképek), sőt, egyes foglalkozások (pl. az úszó vagy úszómester) is hajlamosíthatnak a láb körömlemezének gombás megbetegedésére. A kéz körmének gombás megbetegedése a műkörmöt viselők körében, illetve bizonyos foglalkozások esetében (pl. pék) lehet gyakori.”
 

Előfordulása és tünetei
A láb körömgombája sokkal gyakoribb, mint a kézé: négyszer gyakrabban jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. Ez több dologgal is magyarázható: egyrészt a körmök hosszabb időn át az általuk kedvelt – sötét, meleg és nyirkos – környezetben vannak (pl. nedves vagy kevésbé szellőző cipőben zokni nélkül, esetleg izzadó láb zárt cipőben – ez alól sajnos még a bőrcipőt vagy zoknit viselők sem kivételek), másrészt a lábujjak vérkeringése a kézujjakéhoz képest csökkent mértékű, mely az immunrendszer védekező munkáját nehezíti meg. „Leggyakrabban a nagylábujj körömlemeze érintett, van, hogy az egész körömlemez, van, hogy annak csak egy része. A gombás köröm megvastagszik, sárgás-fehéren elszíneződik, töredezetté válik” – teszi hozzá Siklós doktornő.

Sikeres kezelése hosszú és kitartó munka eredménye
A gombák rendkívül ellenálló kórokozók, gyógyításuk nagyon kitartó munkát és odafigyelést igényel, éppen ezért nem szabadna alábecsülni az árulkodó jeleket. „Kiterjedt körömgombás fertőzés csak a több hónapig tartó, gyógyszeres kezeléssel orvosolható hatékonyan, kezdeti stádiumban meg lehet próbálni speciális körömlakk használatát is” – javasolja a bőrgyógyász. Fontos azonban, hogy az elkezdett terápiát ne szakítsuk meg a beteg köröm teljes lenövéséig, vagyis a kezelést egy körömváltásig folytatni kell, ellenkező esetben a betegen maradt rész felől ismét fertőződhet az egészséges körömlemez.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!