Facebook hozzászólás
263

Hogyan lehet élvezettel bort kóstolni? Most megtudhatja!

Egyre jobban „divatba jön” a borozás, bortúrázás, pincelátogatás. Ám ugyanúgy, ahogy az étkezésnek – például halat halkéssel, halvillával fogyasztunk – a borfogyasztásnak, borkóstolásnak is megvan a maga etikettje.

Ezt a „rituálét” elsősorban éppen a bort kóstoló vendég érdekében alakították ki, hogy valóban megismerhesse és élvezhesse teljes pompájában a poharába töltött bort. Nem árt tehát ezekkel tisztában lenni, saját érdekükben, na meg azért is, hogy elkerülhessük a társaság esetleges rosszalló pillantásait, kritikus beszólásait.

Íme hát egy rövid boretikett:

1.)   Nem véletlenül hosszúszárú a boros pohár. Még az un. kóstoló pohár is, mely hosszúkás, viszonylag kis kelyhű. A borospoharat ugyanis mindig a száránál kell megfogni. Ha a kelyhet fogjuk meg, akkor óhatatlanul ott maradnak ujjlenyomataink, s utána már hiába váltunk fogást a szárra, a maszatos kelyhen át nem tudjuk úgy megvizsgálni a bor színét, mint a tiszta, csillogó üvegen keresztül.

2.)   A kóstolási mennyiség általában 3 korty! Az első korty arra szolgál, hogy megízesítse a szánkat, „kimossa” belőle az előző bor ízét. A másodikkal már ízleljük az adott bort, a harmadikkal megerősítjük benyomásainkat, illetve élvezhetjük a bor utóízét. Borászok és sommelier-k gyakran használnak kis, fémből készült kóstoló csészét. Ha nagyon „menők” akarunk lenni, mi is vásárolhatunk ilyet borszaküzletekben.

3.)   Mielőtt belekóstolunk tartsuk a bort a fény felé (ezért tesznek gyertyát borkóstoláskor az asztalra), és vizsgáljuk meg a színét. Nem csupán szőlő- és borfajtánként, hanem évjárattól és borvidéktől függően is felfedezhetünk eltéréseket a borok között. A cuvée-kről már nem is beszélve!

4.)   Mielőtt megkóstolnánk, pörgessük meg a bort a pohárban, hogy megszellőztessük. Ez különösen azoknál a boroknál fontos, amelyek hosszabb ideje már palackban érnek. Első „szippantásra” sok, idősebb, testes boron érezhető fülledtség, gyakran zavaró illat. Ettől még a bor nem rossz, sőt! Szellőztessük pörgetéssel, akár 5-10 percen keresztül is, hogy valódi illata kibontakozzon.

5.)   Ha más megvizsgáltuk színét és illatát is, kezdődhet a kóstolás. Igen érdekes, cseppet sem meglepő tapasztalataik lehetnek. A szín és az illat alapján ugyanis óhatatlanul kialakul bennünk egy elvárás a zamattal szemben. Az igazán finom bor az, amelyiktől kóstoláskor azt kapjuk zamatban, ízben, amit az illat alapján elképzeltünk!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!