Facebook hozzászólás
966

Tudtad? A sarokfájdalom oka Achilles-probléma is lehet!

Kivétel nélkül szinte minden korosztályt érinthet a sarokfájdalom. Leggyakrabban a nem megfelelő lábbeli, sportolás, illetve külső behatások miatt jelent nehézséget a járás, ám meglehet, hogy a probléma forrása az Achilles-ínnál keresendő. Az okokat és a gyógymódokat most szakértő ismerteti.

 

Gyakori panasz, hogy a járás fájdalmassá válik a sarok hátsó részének nagyfokú érzékenysége miatt. Ez általában reggelente, felkelés után jelenti a legnagyobb gondot, hiszen ekkor a tünetek jelentősen fokozódnak. A kellemetlen panasz hátterében leggyakrabban az Achilles-ín gyulladása áll, ami – a közhiedelemben ellentétben – nem csak a futókat érinti – magyarázza dr. Váradi Évafőorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás-specialistája

A problémát kiváltó hatás sport és cipő is lehet – Kép: flickr

Az Achilles-ín testünk leghosszabb ina, amellyel a lábszár izmai a sarokcsonthoz tapadnak. A lábfej előre-hátra mozgatásáért felelős, így jelentős szerepe van a járásban, futásban, ugrálásban. Bár igen vastag és erős ínról van szó, ennek ellenére meglehetősen gyakoriak a különböző sérülései – húzódás, szakadás, gyulladás –, amelyek nagyfokú fájdalommal járnak. Ezek hátterében több ok is állhat:
● túlsúly – amely már önmagában fokozza a sérülésveszélyt,
● lúdtalp – az ín belső oldala jobban terhelődik, mint a külső,
● magas sarkú cipők viselése – a megváltozott ortopédiai, statikai viszonyok miatt,
● edzés közbeni túlzott megerőltetés,
● gyógyszeres kezelés mellékhatása.

Nem biztos, hogy ott a baj, ahol a fájdalmat érezzük
Mindenki érzett már fájdalmat, de valószínűleg csak kevesen gondolkoztak el azon, miért érezzük máshol, mint ahol képződik, vagy mi a különbség a sajgás, lüktetés és tompa fájdalom közt.

Ha valamilyen, akár egészen apró sérülés lép fel, az gyulladást válthat ki, ami sarokfájdalomban mutatkozik meg. Ez rendszerint rosszabb reggelente, hosszabb pihentetés után, valamint fokozott igénybevételkor. Ekkor az ín vérellátása romlik, ami a rugalmasság elvesztéséhez vezet, és ez további problémákat generál. A gyulladás kezdetben az inat körülvevő úgynevezett paratenon részre korlátozódik, majd az később átterjedhet az egész ínra. Amennyiben továbbra is éri az illetőt a problémát kiváltó hatás – például sportolás, nem megfelelő cipő –, úgy az ín merevsége miatt akár szakadás is létrejöhet.

Az Achilles-ín gyulladásának tünetei:
● a sarok hátsó részén való fájdalom,
● reggelente a járás nehezítettsége,
● duzzanat hátul, a sarok fölött vagy az egész ín mentén
● nyomásérzékenység.

Szerencsére az Achilles-ín gyulladása sikeresen kezelhető, ám a legjobb mégis elkerülni a bajt. Ezt leginkább alapos bemelegítéssel, nyújtással lehet elérni, valamint úgy, hogy fokozatosan szoktatjuk hozzá testünket a mozgáshoz. Ha mégis kínzó fájdalom gyötör bennünket, akkor dr. Vári Éva szerint aktív fájdalomcsillapítással a probléma megszüntetető. Sarokfájdalom esetén a leghatásosabb az injekciós-infiltrációs technika, valamint a guna- és a lézeres terápia. Ezek – bár mindegyik kúra során fejti ki maximális hatását – már első alkalommal lényeges javulást hozhatnak, mert elszállítják a gyulladásért felelős anyagokat, a feszülés is megszűnik, így a fájdalom jelentősen csökken. (Forrás: Fájdalomközpont)

Házi gyógymódok talp- és sarokfájdalmakra
Egyre több ember mindennapjait keseríti meg a kellemetlen talp- vagy sarokfájás. Bár a probléma főként a sportolókat érinti, ennek ellenére bárkinél előfordulhat. Vajon mi az oka, és hogyan enyhíthető a fájdalom otthoni módszerekkel?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!