Facebook hozzászólás
161

Meddig szavatos egy kozmetikai termék?

Honnan lehetünk biztosak abban, hogy az általunk megvásárolt kozmetikum meddig szavatos? Vajon tényleg a megfelelő forrásból származik? A szállítása és tárolása a minőség megőrzésének szempontjai szerint történt?

 Európai Unió nemrégiben új intézkedéseket vezetett be az EU Kozmetikai Irányelvek keretében, melyek speciális vevőtájékoztatást tesznek szükségessé.

Az EU Kozmetikai Irányelvek 7. számú módosítása 2005. szeptemberétől lépett érvényre: minden hivatalosan forgalomba hozott kozmetikai termékre nézve kötelező és a vevők bővebb tájékoztatását szolgálja.

A termékek csomagolásán több információ található: a részletesebb összetevő lista lehetővé teszi a vásárló számára, hogy a pontos összetétel alapján dönthessen a megvételről. Ennek allergiára való hajlam esetén van a legnagyobb jelentősége, hiszen a legkisebb koncentrációban előforduló összetevő is allergiás reakciót válthat ki az arra hajlamosaknál. Az összetevők csökkenő koncentrációban vannak felsorolva, vagyis a főbb alap- és hatóanyagok találhatók a felsorolás elején.

A „felbontást követő szavatosság” ábrája – egy nyitott tégely, benne számmal és M (month = hónap) jelöléssel – arról tájékoztat, hogy a felbontást követően mennyi ideig használható biztonsággal a termék. Vagyis ha a kis rajzolt tégelyben 12M megjelölést találunk, akkor kibontástól számítva 12 hónapig használhatjuk a készítményt.

Általánosságban megfelelő körülmények közt tárolva (szobahőmérsékleten, bontatlanul), a krémek, testápolók és parfümök szavatossága a felbontástól számítva 24 hónap, az önbarnítóké és a szempillaspiráloké 6 hónap, bizonyos szemránckrémek vagy regeneráló termékek esetén egyedi. A sminktermékek szavatossága sok esetekben korlátlan – ezért csak a kivételeken kell feltüntetni.

Arra, hogy a szállítás és tárolás a megfelelő körülmények közt történt és a polcra kerülő termék friss, maga a gyártó vállal garanciát – hivatalos viszonteladóinál rendszeres ellenőrzést, árufrissítést végez. Amennyiben ennek ellenére a termékben bármilyen érzékszervi elváltozás lépne fel, vagy használata problémát okozna, a blokk ellenében az árut a vásárlás helyén kötelesek visszavenni.

Ha nem talál a terméken nyitott tégely szimbólumot, az azt jelentheti, hogy nem hivatalos forrásból származik az áru – ez esetben a gyártó garanciája sem vonatkozik a termékre, ami rosszabb esetben könnyen lehet megtévesztő hamisítvány. Többek között ezért sem érdemes piacokon, aluljárókban, egyéb gyanús helyeken „márkás” kozmetikumokat beszerezni – még ha oly kecsegtető is az alacsonyabb ár.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!