Facebook hozzászólás
125

„11 évesen már megaláztak azért, hogy én legyek a legjobb”

Egy, a közelmúltban végzett kutatás szerint a fiatalkorú atléták is egyre gyakrabban nyúlnak illegális teljesítmény-növelőkhöz. A tanulmány szerint a 11 éves francia futók több mint egy százaléka használ valamilyen illegális szert.

A kutatók közel 3500 kelet-franciaországi fiatalt kérdeztek meg, használnak-e olyan szereket, amelyek a Doppingellenes Világszövetség Nemzetközi Szabványának értelmében tiltottnak számítanak.

Az eredmények szerint az illegális szerek használatának előfordulása az életkorral nő. Míg a gyakoriság a 11 évesek között 1,2 százalék, a 15 évesek között már 3 százalék volt. Ráadásul a szerek szedésének gyakorisága is változik az életkorral. Míg 11 évesen a fiatalok 62 százaléka csak havonta egyszer használt ilyen szereket, addig 15 éves korukra a gyakoriság heti egyre (62 százalék), illetve napi egyre (24 százalék) nőtt. A gyermekek 44 százaléka életében legalább egy érmet, illetve sportgyőzelmet köszönhet a teljesítménynövelők használatának.

A fiatalok között leggyakrabban előforduló illegális szer a szalbutamol volt (45 százalék). Ezt követték a kortikoszterodiok (10 százalék), a kanabisz (6 százalék) és az egyéb stimulánsok és anabolikus szerek (38 százalék).

A fiúk körében kétszer olyan gyakori volt az illegális szerek szedése, mint lányoknál. Fiúk esetében a hosszabb edzések, az alacsony önértékelés és idegi problémák is közre játszottak. Az illegális szereket használók 4 százaléka jelentett valamilyen mellékhatást, ezek között leggyakoribbak az agresszív viselkedés, a hang megváltozása és az ájulás voltak.

Azok a fiatalkorú atléták, akik leginkább ki vannak téve a doppingszerek csábításának, az esetek többségében fiúk, akik jelentős időt fektetnek az edzésekbe, és általában különböző szorongások is kínozzák őket” – írják a kutatók.  „Ők mind veszélyeztetettek, és szüleiknek oda kell figyelniük az apró jelekre is, melyek arra utalhatnak, hogy gyermekük tiltott szerekkel él.”

Forrás: www.medipress.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!