Facebook hozzászólás
128

Amikor már nincs értelme az életnek

Mindenki életében vannak rosszabb időszakok, mikor nem vagyunk megelégedve önmagukkal, a környezetünkkel. Néha boldogtalannak érezzük magunkat, céltalannak, azonban ha hosszú távon hálózza be életünket ez az érzés, akár eljuthatunk a kiégés fázisához is.

A kiégés (burnout) nem történik hirtelen, hanem folyamatosan, több szakaszban. Ez leolvasható a nyelvtani formáról is: a burnout a folyamat, a burned-out a helyrehozhatatlan végállapot lenne.

Herbert J. Freudenberger (1974) pszichoanalitikus írta le a kiégés jellegzetes tünetegyüttesét.

„A szindróma krónikus emocionális megterhelések, stresszek nyomán fellépő fizikai, mentális kimerülés, mely a reménytelenség és inkompetencia érzésével, célok és ideálok elvesztésével jár, s melyet a saját személyre, munkára, illetve másokra vonatkozó negatív attitűdök jellemeznek.”- írja H. J. Freuderberg

Ditsa Kafry, a kaliforniai Berkeley Egyetem munkapszichológia professzora négyezer személlyel folytatott kiégés-vizsgálatokat. Az érintetteknél a kimerülés testi, szellemi és érzelmi területeken jelentkezett. Testi szinten krónikus fáradtság, gyengeség és kedvetlenség, betegségekre való hajlam, az étkezési szokások és a testsúly változása lépett föl. Érzelmi szempontból pedig, a kimerültség, levertség, gyámoltalanság, reménytelenség, és a kiúttalanság voltak a főbb tünetek. A szellemi kimerülés állapotára az jellemző, hogy az érintettekben negatív beállítódás alakul ki önmagukkal, a munkával és általában az élettel szemben.

A kiégésnek folyamata

A kiégést tíz lépcsős folyamatként írják le a kutatók, a stádiumok között azonban nincs éles határ. A szakaszok élethelyzettől és személyiségtől függően különböző intenzitással jelentkezhetnek.


  1. A legtöbb ember általában arra törekszik, hogy mindenki számára ideális legyen. Azonban előfordulhat, hogy az ideálok követéséből bizonyítási kényszer alakul ki


  1. Mikor létrejön a bizonyításkényszer, akkor a különböző feladatok egyre sürgetőbbé válnak számunkra. A teljesítmény állandó növekedéséből adódóan a fáradtság és az eredményesség csökkenése jön létre.


  1. A következő fázisban elfelejtjük elintézni személyes a dolgaikat, lassan eltűnik az életünkből az érzelem, a szerelem, eltűnik a humor, a vidámság. Hazavisszük a munkát, a hivatalos elfoglaltság lesz az egyetlen időtöltésünk.


  1. Érezzük, hogy jobban kellene vigyázni egészségünkre, mégse teszünk a gyógyulásért semmit. Sőt környezetünk előtt titkoljuk aggódásunkat. A testi kimerültség jeleire túlteljesítéssel reagálunk: a hétvégét átalusszuk, vagy végigsportoljuk, ezután még fáradtabbak leszünk.


  1. Felborul a természetes értékrendünk. Az ítélő- és érzékelő képesség is deformálódik. A régi, szoros kapcsolatokat feladjuk, elveszítjük baráti körünket, és az egyedüllétet választjuk.


  1. Minden megszűnik létezni, ami a teljesítménykényszeren kívül esik. Elvész a környező világgal való kapcsolatunk. Beszűkül a gondolatvilágunk, megszűnik a politikai, társadalmi események iránti érdeklődésünk.


  1. Nem hatnak ránk a környezeti befolyások, a másokkal való eszme- és érzelemcsere teljesen megszűnik. Visszahúzódunk saját világunkba, ahol az elmagányosodás vár ránk.


  1. Elvész a külső vélemény meghallgatása, minden kritikaként hat számunkra. A kapott szeretetre érzéketlenné válunk. Az önérzékelő képességünk eltűnik, és megszűnik a belső világgal való kapcsolatunk is


  1. Belső üresség járja át testünket, előfordulhat, hogy lelki betegségbe menekülünk, félelembe, pánikrohamokba, vagy klausztro fóbiába.


  1. Végül az élet értelmetlennek, reménytelennek, örömtelennek, tehernek tűnik számunkra. A fáradtság és kétségbeesés érzése állandósul.

Ha elértük a 10 fázist, csak egy dolog segíthet: a gyors szakorvosi beavatkozás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!