Facebook hozzászólás
270

A te cigid az unokád DNS-ében is füstölögni fog!

Köztudott, hogy a terhesség alatti dohányzás árt a magzatnak. A Los Angeles-i egyetem munkatársa, Frank Gilliland azonban nemcsak saját gyermekük érdekében tanácsolja az anyukáknak a cigaretta mellőzését, mivel a füst DNS-re gyakorolt káros hatása az unokák szervezetében is visszaköszönhet.

 A dohányzás káros hatásai átöröklődnek: az asztma veszélye megkétszereződik, ha a gyerek nagyanyja dohányzott, amikor terhes volt az édesanyjával – derül ki Frank Gilliland, a Los Angeles-i Egyetem Keck School of Medicine munkatársának tanulmányából. A dohányzás utódok egészségére gyakorolt hatása hosszabb távon hat, mint azt eddig gondoltuk – jelenti ki Gilliland.

A terhesség alatti dohányzás nemcsak az épp születő gyerek egészségét veszélyezteti, hanem a következő generációét is, azaz az unokákét, akiknél az asztma veszélye akkor is fennáll, ha édesanyjuk nem szenvedett ebben a betegségben.

A „Children’s Health Study” nevezetű felmérésben a kutatók 908 kisgyereket és kamaszt teszteltek: közülük 338-an lettek asztmásak, mire elérték az öt éves kort, és 570-en voltak egészségesek.

A vizsgált gyerekek szüleitől begyűjtött kérdőívek alapján kiderült, hogy a gyermekkori asztma veszélye másfélszeresére nő, ha az anya dohányzott a terhesség alatt, és 2,1-szeresére, ha a gyerek nagyanyja is élt ezzel a káros szenvedéllyel, mikor az anyjával volt várandós. A gyermekkori asztma veszélye akkor is 1,8-szorosára nő, ha az anya nem dohányzott a terhesség alatt, a nagymama viszont igen.

„Ha az áldott állapotban lévő nagymama dohányzik, a füst hat a mitokondriumok DNS-ére (a sejtek elektromos alközpontja, melynek saját genetikai kódja van), melyeket tovább ad az anyának” – hívja fel a figyelmünket Gilliland. Tehát ha a terhesség alatt dohányzunk, azzal befolyásoljuk a gyerek génjeit, melyeket tovább ad majd az ő gyerekének, azaz az unokánknak. A DNS ilyen jellegű károsodásai befolyásolják az immunrendszer épségét. Tökéletlen működése következtében a szervezet nem képes megszabadulni a méreganyagoktól, növelve az asztmával szembeni túlérzékenység esélyét.

„Ez a felmérés kimutatja, hogy még sok mindent nem tudunk a terhesség alatti dohányzás káros hatásairól, és hogy nagyon fontos, hogy legalább ebben a sérülékeny időszakban tartózkodjunk káros szenvedélyünktől.” – mondta összegzésképp Paul Kvale, az American Collage of Chest Physicians elnöke.  





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!