Facebook hozzászólás
504

Torokgyulladás a nyár közepén? Fura, de lehetséges

A torokfájás és -gyulladás nem csak a hideg évszakban jelentkezhet, nyáron is sokan szenvednek a fájdalomtól, kaparó érzéstől. A fül-orr-gégész szakorvos a tüneteket, az okokat és a kezelés jelentőségét összegezte.

Kép: Pixabay

Télen leginkább a zárt helyiségekben elszaporodó kórokozók eredményeznek torokgyulladást, nyáron viszont gyakori a légkondicionálás miatt kialakult nyálkahártya-gyulladás. Az idei szélsőséges időjárásban pedig a torokfájást okozó légúti vírusok is könnyebben szaporodnak.

Egy kis torokfájás még nem a világ, de feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha a fájdalom napokig nem múlik el, esetleg más tünetek is jelentkeznek, mint a fáradtság, kimerültség, esetleg fejfájás, hasi panaszok, hasmenés. Egyes esetekben a Legionella baktérium is okozhatja a panaszokat, amely alapvetően kétféle betegség formájában jelentkezhet. A Pontiac-láz enyhébb lefolyású, az influenzához hasonló tüneteket okoz, és jellemzően nem is azonosítják mint Legionella-fertőzést. Az úgynevezett legionárius betegség ezzel szemben egy összetett tünetekkel járó, atípusos tüdőgyulladás, amely végzetes is lehet. A sikeres gyógyítás egyik kulcsa a betegség korai felismerése.

A legionárius betegség leggyakrabban a Legionella baktériumokat aeroszol formájában tartalmazó levegő belégzését követően alakulhat ki. Az aeroszolt a baktériumokat tartalmazó vízből létrejött, szabad szemmel nem látható apró cseppecskék alkotják.

4 tipp a klíma helyes használatához!
Bár a kellemes hőmérséklet nagy melegben életmentőnek tűnik, tartós egészségügyi problémáink is lehetnek abból, ha nem megfelelően használjuk a légkondit. Íme, néhány ötlet a helyes használathoz!

Kibocsájthatják a légkondicionáló berendezések mellett a 20–45 fok közötti hőmérsékletű vizet tartalmazó pezsgőfürdők, főként beltéri szökőkutak, permetezők, kerti locsolók, nagynyomású vizes tisztítók. Természetesen nem csak ez a baktérium lehet a bajok forrása, gondot okozhat a hűtött helyiség vagy a gépkocsi belső tere és a külső meleg levegő közötti hirtelen hőmérséklet-változás is. Tehát a légkondicionálót mindig körültekintően érdemes beállítani, és évenként ajánlatos a szakszerű tisztítás is.

A torokfájdalom első napjaiban nem kell feltétlenül a Legionellára gondolni, hiszen leggyakrabban vírusok okozzák, amelyeket az immunrendszer jellemzően néhány nap alatt képes legyőzni. Azonban ilyen esetekben is szükség lehet a tünetek kezelésére, az esetleges lázat csillapítani kell, az égő érzést enyhíthetik a szopogató tabletták, a sós vizes gargarizálás, és nagyon sokat segíthet az ágynyugalom, a bőséges folyadékfogyasztás is.

„Csakis az orvos döntheti el, szükség van-e antibiotikumra -– mondja dr. Augusztinovicz Mónika, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze. – Amennyiben akut bakteriális torokgyulladásról van szó, az többnyire nem jár köhögéssel, de a fájdalmat magas láz, lepedékes vagy tüszős mandulák és duzzadt nyaki nyirokcsomók is kísérhetik. A hosszan tartó, nyálkahártyát károsító vírusbetegség is megnyithatja a kaput a torokban lévő, illetve odajutó baktériumok előtt, és így kialakulhatnak az úgynevezett másodlagos bakteriális fertőzések. Ilyen esetekben és a szövődmények kizárása miatt szükséges lehet az antibiotikum. Ezzel egyébként érdemes óvatosan bánni, hiszen a gyakori antibiotikum-szedés elősegítheti az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók szaporodását is.” (Forrás: www.oxygenmedical.hu)

Víz a légkondiban – életveszélyes is lehet!
A hőség ellen egyre több lakásban, irodában védekeznek klímaberendezésekkel, amelyeknek ára és a szervizköltsége is jelentősen csökkent az utóbbi években. Ám a nem szakszerű karbantartás komoly veszélyforrás lehet!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!