Facebook hozzászólás
512

Támad a calicivírus! Mit tehetünk?

A calicivírus mostanában sok ember életét nehezíti meg. Hogy ismerjük fel és kerüljük el?

Kép:Sajtóközlemény

Az egyik fő probléma a vírussal kapcsolatban, hogy az ember többször is áteshet a vírus okozta hasmenéses tüneteken, tekintettel arra, hogy a vírusnak számos variánsa van, hasonlóképpen az influenzavírushoz. Ez az oka annak, hogy a betegség ellen tartós védettség nem alakul ki. A calicivírus-járvány egy-egy országon, kisebb-nagyobb területen könnyedén végigsöpörhet. Ezt élhetjük át napjainkban hazánkban. A fertőzés gyakran egészségügyi intézményekben lép fel, hiszen ilyen helyeken a vírus könnyen terjed. Ugyancsak jellemző, hogy évről-évre tengeri hajóutakon tör ki calicivírus-járvány, tehát a nyaralások során fokozottan kell figyelni a higiéniás szabályok betartásra.

A fertőzés kiváltó oka értelemszerűen maga a calicivírus, amely már nagyon kis mennyiségben képes betegséget okozni. A szervezetbe emberről emberre terjedve, közösen fogyasztott ételek útján, hányó betegektől belélegezve fertőzhet. Terjedését a nem megfelelő higiéniás körülmények elősegítik.

Mivel a vírus fertőző dózisa nagyon alacsony, azaz tüneteket már minimális számú kórokozó is kiválthat, a betegség megelőzése, elkerülése nagyon nehéz akkor, ha azt már valaki behurcolta egy közösségbe; a kézhigiénia betartása persze kulcsfontosságú.

A gyerekek és felnőttek, férfiak és nők fogékonysága között érdemi különbség nincs. Kis öröm az ürömben, hogy a betegség legtöbb esetben enyhe lefolyású, önmagától gyógyuló betegség, emiatt a betegek orvoshoz sem feltétlenül fordulnak problémájukkal. Másrészt az orvosoknak nem kötelező a panaszosok székletét calicivírust kimutató vizsgálatra küldeniük, a fertőzéseket nem kell jelenteniük. Ebből viszont az is következik, hogy a járványügyi laboratóriumoknak is csak becsült adataik lehetnek. Pontos információk egyedül azokról a megbetegedésekről vannak, amelyek egy-egy iskolát, egészségügyi intézményt vagy szociális otthon érintenek.

11 tény és tévhit a rotavírusról
A rotavírus főleg kisgyermekkorban jelentkező fertőzés, amely lázzal, hányással, hasmenéssel jár,és rendkívül gyorsan kiszáradáshoz és akár életveszélyes állapothoz vezethet. A közkeletű tévhitek cáfolatával, a betegséggel kapcsolatos tájékozódásra és a megelőzés fontosságára hívja fel a kisgyermekes szülők figyelmét a Házi Gyermekorvosok Egyesülete .

Pedig a fejlett labordiagnosztikai módszerek ma már lehetővé teszik, hogy a laboratóriumi munka újabb és újabb területei váljanak teljesen automatizálttá. Egyetlen gépen fut végig több, korábban manuálisan végzett folyamat. Így jelentősen csökken a hibák száma, nő a mérések pontossága, a laborok munkájának hatékonysága, végső soron a betegek biztonsága.

A betegség elkerülése érdekében szigorú higiénés rendszabályokat kell betartani. Étkezések előtt, mosdóhasználat után fontos az alapos kézmosás, de figyeljünk arra is, hogy a nyers zöldségeket és gyümölcsöket mindig alaposan mossuk meg fogyasztás előtt. Érdemes tudni, hogy a vírus több napig életben marad, ezért ne feledkezzünk meg a lakás folyamatos fertőtlenítéséről sem, illetve amíg a beteg nem gyógyult meg, addig maradjon otthon.

A betegség lappangási ideje rövid, 24-36 óra. Tünetei a hányás, a hasmenés, a hasi fájdalom és a láz, emellett jelentkezhet még fejfájás és izomfájdalom is. Általában rövid lefolyású, a betegek néhány nap alatt meggyógyulnak. A gyógyulást segíti a pihenés, a diétázás és a folyamatos folyadékpótlás.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!