Facebook hozzászólás
257

Strapabíró, de mártír nemzet a magyar

Hány évet vesz el az életünkből a megfázás és az influenza? Mire esküsznek a világ különböző részein élők a megelőzéssel kapcsolatban? Miben acélosabbak a magyarok az oroszoknál vagy a németeknél? Megmondjuk!

Sokszor még betegen sem az ágyat nyomjuk – Kép: sxc

A megfázás és az influenza kapcsán harmadik alkalommal végzett globális felmérést a Wick Pharma GmbH, hogy átfogó képet kapjon a legfontosabb földrajzi régiók fogyasztói tapasztalatairól és szokásairól. A tizenöt ország, köztük Magyarország bevonásával készült felmérésben közel 16 ezer résztvevő adott válaszokat 2013 júliusában.

A felmérés egyik legszembeötlőbb eredménye globális szinten, hogy évente átlagosan háromszor küzdünk megfázásos-influenzás megbetegedéssel, vagyis életünk során közel három és fél évet töltünk köhögéstől, orrdugulástól, fejfájástól és egyéb náthás tünetektől szenvedve. Azt gondolnánk, hogy a többség ilyenkor otthon marad, és kikúrálja magát, ám a válaszok szinte minden országban megdöbbentő tényre mutattak rá: az emberek nagy többsége dolgozni megy. Ezt a statisztikát erősítjük mi magyarok is, ugyanis 87%-unk kényszerítve érzi magát, hogy betegen is munkába menjen.

A magyarok strapabíróbbak a világátlagnál: az eredmények szerint évente csak kétszer fázunk meg, és akkor is gyorsabban gyógyulunk, mint az átlag. Ellentétben például a németekkel vagy a kínaiakkal, akik évente négy alkalommal is gyengélkednek. Edzettségünket mutatja az is, hogy amíg az ukránok 59, az oroszok 66%-a érzi úgy, a betegség komoly hatással van munkájára, a magyaroknak csak 30%-áról mondható ez el. Ezzel Európában a harmadik helyen végeztünk a legstrammabb franciák (20%) és a spanyolok (21%) mögött. (Pedig betegen jobb lenne feküdni!)

7 tény az influenzáról – mit tegyünk, hogy kivédjük?

Újra támad az influenza! A minden évben jelentkező járvány ellen nemcsak lehet, de érdemes is védekezni, és az sem árt, ha eloszlatunk néhány tévhitet.

Lehet, hogy szívós nemzet vagyunk, viszont a kedvünkre igencsak rányomja bélyegét a betegség: 61%-unk fáradtnak és boldogtalannak érzi magát ilyenkor. Nálunk csak az ukránok és az oroszok törnek le jobban nátha idején (71 és 75%). Velük ellentétben a déli országok lakói tartják híres optimizmusukat, az olaszoknak csupán 40%-át hangolja le a szezonális megbetegedés. A brazilok pedig a világ legvidámabb betegei: mindössze 26%-uk gondterhelt náthásan.

Tény, hogy a bajt jobb megelőzni, mint orvosolni. Az influenzás-megfázásos szezonra különféle módokon készülünk fel világszerte: a magyarok leginkább az étrendjükön változtatnak (46%), az oroszok és a németek elsősorban vény nélküli gyógyszerekkel szerelkeznek fel (43 és 55%), míg az amerikaiak legnagyobb része (45%) beadatja az influenzaoltást. Délkelet-Ázsiában ezzel szemben a testmozgást tartják a leghasznosabb módszernek.

„Bár az influenzaszezon még nem indult be, de bőven akad felső légúti megbetegedésben szenvedő páciens. A megszokottnál melegebb hőmérséklet és a páradús levegő kiváló körülményeket teremt a cseppfertőzéssel terjedő vírusok elszaporodásához – mondja dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész, audiológus főorvos. – Ahogy a kutatásból is kiderült, jellemzően még betegség idején sem maradunk távol a munkától, aminek eredményeképpen akár több nappal is késleltethetjük a teljes gyógyulást, ráadásul a környezetünket is megfertőzhetjük” – teszi hozza a doktornő, aki ilyenkor mindenkinek azt javasolja, kímélje magát fizikailag is. Ezért ebben az esetben még a legsportosabbak is jobban teszik, ha edzőcipőjüket néhány napra a sarokban pihentetik.

Mozogj, hogy elkerüljön a nátha!
Többen átestek már rajta, de sokan még csak most küzdenek az idei szezon első orrfolyással, köhögéssel, tüsszögéssel, torokfájással és levertséggel járó tüneteivel. Törvényszerű, hogy az ősz minden évben náthával kezdődjön, vagy létezik biztos módszer a megelőzésre?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!