Facebook hozzászólás
222

Rendesen ápolod a fogad, mégsem stimmel valami? Megmondjuk, miért!

Sokszor találkozik a fogorvos vagy szájhigiénikus olyan pácienssel, aki elmondása szerint, naponta négyszer-ötször mos fogat, de a szájhigiéniája mégis rossz, tele van fogkővel, és az ínye is gyulladt.

Magyarországon az emberek jelentős része nincs tisztában a fogmosás szerepével és helyes technikájával sem. Nincs tudatában annak, hogy a legnehezebben megközelíthető fogközöket és az ínyszél környékét is alaposan meg kell tisztítani. Ezért fontos, hogy mindenki tisztában legyen a helyes fogmosás gyakorlatával és a fogköztisztító eszközök – fogselyem, fogköztisztító kefe – használatával.

Figyelembe kell venni az anatómiai sajátosságokat is – Kép: deviantart.com

A helyes fogmosási technikára elvileg egyénileg kellene mindenkit megtanítani, figyelembe véve az egyén adottságait, anatómiai sajátosságait, valamint a fogak és a fogágy állapotát. Vannak azonban általános érvényű szabályok is. Tanácsos a legnehezebben tisztítható és a fogkőképződésre leginkább hajlamos területekkel kezdeni a fogmosást. Tudnunk kell, hogy minden fogkefe csak ott tisztít, ahol a sörteszálak direkt mechanikai kontaktust létesítenek a fogfelszínnel. Ha a fogkefesörték nem érnek el egy adott régiót, teljesen közömbös, hogy hányszor, milyen fogkefét és milyen technikát használunk, a várt eredmény elmarad. A fogmosásra szánt idő, minimum 5 perc legyen!

A szájhigiénia legfontosabb eszköze a hagyományos fogkefe.   Vannak egyenesen és fűrészfogszerűen levágott, valamint speciális három dimenzióban elhelyezett sörtecsomókat tartalmazó fogkefék. A fűrészfogszerű és ferde sörtecsomókat tartalmazó kefékkel jobban be lehet hatolni a fogközökbe.

3 gyakori fogprobléma a terhesség alatt
Sok kismama tart a terhesség alatti fogászati kezelésektől, de ezek a félelmek a mai eljárások tekintetében alaptalanok. Persze a megfelelő szájhigiénia fontos a mama és a baba egészsége szempontjából is.

A műanyag szálak keresztmetszete és keménysége szerint megkülönböztetünk kemény, középkemény és puha fogkeféket. A plakk leghatékonyabban a középkemény fogkefékkel távolítható el.

Nagyon fontos, hogy csak legömbölyített elemi szálakat tartalmazó fogkefét használjunk, mert ez nem sérti az ínyt, és kevésbé koptatja a fogakat. A fogkefe használata közben a sörteszálak idővel sérülnek, a sörtecsomók szétnyílnak,  deformálódnak, ilyenkor a fogkefét ki kell cserélni. Ajánlott háromhavonta új fogkefére cserélni a régit! A hagyományos fogkefével el nem érhető fogközök tisztítására fogselymet és fogköztisztító kefét használjunk! Összességében megfelelő kézügyességgel a hagyományos kézi fogkefével jó szájhigiénia tartható fent.

A modern elektromos fogkefékkel azonban jóval gyorsabban tisztíthatók a fogak, és használatuk eredményessége kevésbé függ a kézügyességtől. (Forrás:  www.szajharmonia.hu)

Azt hiszed, jól mosol fogat? Meg fogsz lepődni!
Retteg a fogorvostól az emberek nagy része, ám a fogait nem ápolja megfelelően: Magyarországon átlagosan egy ember egy tubus fogkrémet és fél fogkefét használ el évente. Pedig reális cél, hogy öreg korunkra is a saját fogunkkal mosolyoghassunk! Van viszont néhány meglepő dolog, amire figyelni kell!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!