Facebook hozzászólás
318

Nem kell teniszezned ahhoz, hogy teniszkönyököd legyen!

Sokan úgy gondolják, hogy a teniszkönyök a sportolók betegsége. Az igazság viszont az, hogy a karok bármilyen fokozott igénybevétele is kiválthatja ezt a kínzó fájdalmat. A gyulladással járó kórképet mielőbb kezelni kell.

A sport megterhelő, de nem csak az – Kép: Pixabay

A felkart és az alkart összekötő könyökízületnek a kar mozgatásában van jelentős szerepe. Három ízület határolja: felkarcsont–orsócsont közti, felkarcsont–singcsont közti, orsócsont–singcsont közti ízület. A hajlítás-feszítés zömmel  a felkarcsont és singcsont  közti ízületben, a  rotációs mozgások – a tenyér fel-le mozgatása – zömmel  az orsócsont és singcsont közötti  ízesülésben  megy  végbe.

Teniszkönyök esetén a túlzott megerőltetés hatására a felkarcsont könyök felőli részén lévő külső bütyöknél csonthártyagyulladás lép fel, amit az orsócsonti csontfeszítő izmot a csontbütyök nyúlványához rögzítő ín sérülése okoz. Mivel ezt a területet használjuk a kar kiegyenesítésénél, így teniszezőknél gyakori probléma, de előfordulhat ásásnál, szobafestésnél, illetve különböző megerőltető fizikai munkánál. Elsősorban a középkorúak érintettek,viszont nem ritka fiatalabb korban sem a probléma.

És ha a karodat sem bírod felemelni?
A vállfájdalom kellemetlen és zavaró. Ráadásul legtöbbször kisugárzik a nyakba, hátba, karokba is. Legtöbbször túlzott megerőltetés áll a hátterében, ami pár nap alatt elmúlik. De mi van akkor, ha tartósan fennáll a probléma?

Tünetek:
● alkar feszítő izmának fájdalma,
● a könyök külső oldalának fájdalma,
● könyök/csukló/ujjak hátrafeszítésénél fellépő fájdalom.
Ha a panaszok jelentkeznek, akkor a beteg elmondása alapján, fizikális vizsgálattal a diagnózis könnyen felállítható, röntgenfelvételre csak elvétve van igény.

Teniszkönyök esetén az első lépés az érintett terület pihentetése, tehermentesítése és jegelése a gyulladás csökkentése érdekében. Sajnos, előfordulhat, hogy a kitartó pihentetés sem hoz javulást, viszont a legtöbb esetben aktív fájdalomcsillapítással és fizikoterápiával a fájdalom megszüntethető, és a műtét elkerülhető. Dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont főorvosnője szerint a probléma pontos helyét megtalálva szteroidos és speciális injekciós-infiltrációs technikával a gyulladás – és így a panaszok is – gyorsan megszüntethetők, így a beteg hamarosan ismét fájdalmak nélkül élheti mindennapjait. A probléma súlyosságától függően csupán 3-4 alkalmat vesz igénybe a kúra, amelyet a mielőbbi gyógyulás érdekében érdemes kineziotape, lézer, illetve gunaterápiával kombinálni. (Forrás: Fájdalomközpont)

Így szabadulj meg az ínhüvelygyulladástól!
A számítógép-billentyűzet használatából adódó egyoldalú mozgás megterhelő az ujjaknak és a kéz egészének is. Az adott területen lévő inak begyulladhatnak, valamint az itt lévő kenőanyag mennyiség csökken, ami nagyfokú fájdalmat okoz. A gond első hallásra banálisnak tűnhet, ám kezeletlen esetben akár a munkavégzést is befolyásolhatja.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Válassza Sherlock Holmes pipáját!

Gyakran úgy gondolunk a pipázásra, mint egy divatjamúlt tevékenységre, amely az előkelő urak ráérős szenvedélye,…

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!