Facebook hozzászólás
278

Ne adj esélyt az influenzának!

Leginkább a gyerekek, az idősek és a krónikus betegségekben szenvedők a veszélyeztetettek, de az influenzával való megfertőződés, az esetleges súlyos szövődmények kialakulása az egészséges, fiatalabb emberekre is fenyegetést jelenthet.

Ne adjunk esélyt a vírusoknak! – Kép: Pixabay

Az influenza vírus által okozott fertőző betegség, amely komoly szövődményekkel is járhat. Cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintés útján terjed, így különösen nagy figyelmet kell fordítanunk a tüsszentésre, köhögésre, mert az általuk a levegőbe juttatott parányi cseppek akkora koncentrációban terjednek, hogy könnyen fertőzést okozhatnak. Szinte hihetetlen, de egyetlen influenzás ember  tüsszentése egy egész szobát képes vírusokkal beteríteni, és a fertőzés veszélye még órákkal később is megmarad.

A váladékkal szennyezett kéz is veszélyt jelenthet. Az influenzavírus a környezetbe jutást követően akár 5–10 percig is életben marad a kézen és egyéb felületeken, így azok érintésével könnyen elkaphatjuk, továbbadhatjuk a vírust. Elég csupán, ha  kézfogás után szánkhoz vesszük a kezünket, vagy kifújjuk az orrunkat.

Az influenzaszezon közpén is sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a fertőzést. „Mint általában minden betegségnél, az influenza esetében is a megfelelő védekezés és a megelőzés a leghatékonyabb módja annak, hogy megállítsuk a terjedését, és elkerüljük a betegséget – mondja dr. Fekete Ferenc, a Heim Pál Gyermekkórház osztályvezető főorvosa. – Az egyik legalapvetőbb dolog, hogy a helyes táplálkozás és a rendszeres mozgás mellett kiemelten kezeljük magunk és környezetünk higiéniáját, hiszen ha valaki köhög és tüsszög a környezetünkben, akkor a megfertőződés esélye igen magas.”

A szakértő szerint nagyban csökkenthetjük az influenzafertőzés esélyét vagy annak továbbadását, ha megfogadunk néhány hasznos megelőző tippet:

Vészeljük át a telet influenza nélkül!
Lassan, de biztosan elér hozzánk is az influenzajárvány, és megint számtalan embert dönt majd le a lábáról. Ám aki nem akar így járni és lázasan, fájó torokkal ágyba kényszerülni, fogadja meg az orvos szakétő életmódtanácsait!

● Fokozottan ügyeljünk a kézhigiéniára! Megfelelő technikát alkalmazva, meleg vízzel mossunk alaposan kezet, akár a megszokottnál többször is. Használjunk antibakteriális szappant, s ha nincs lehetőségünk kézmosásra, használjunk víz nélkül is alkalmazható kézfertőtlenítőt. Ne feledkezzünk meg kezünk tisztaságáról olyan szituációkban, mint a tömegközlekedés, óvodai, iskolai látogatás, munkahely, étkezés, orrfújás stb., amikor nagyobb a fertőzés esélye. Ne csak mi magunk, hanem családunk, munkatársaink védelmében is ügyeljünk a megfelelő kézhigiéniára!
● Ha egy családtag beteg, akkor különösen figyeljünk a személyes higiéniára: a gyakori kézmosás, szellőztetés mellett éjszakára különítsük el a beteget és az egészséges családtagokat.
● Tüsszentsünk, köhögjük mindig eldobható papír zsebkendőbe, és ne a kezünkbe.
● Influenzás időszakban kerüljük a közvetlen testi kontaktust, ugyanis az öleléssel, kézfogással, puszival szintén könnyen gazdát cserélhetnek a kórokozók.
● Szellőztessünk sokat mind otthon, mind a munkahelyünkön, és igyekezzünk minél több időt tölteni a szabadban – természetesen megfelelő öltözetben.
● Tisztítsuk gyakrabban a környezetünkben lévő tárgyakat és felületeket!

A téli fittség titka: vitaminbombák és mozgás!
Az évszakhoz képest enyhe idő miatt sokakat megbetegítenek a levegőben terjedő vírusok és baktériumok. Ám a közelgő lehűlés és az influenza is komoly problémákat okozhatnak, így nem árt, ha időben felkészítjük a szervezetünket a betegségek kivédésére vagy leküzdésére. Ha immunrendszerünk erős, könnyebben elkerülhetjük, vagy súlyosabb panaszok nélkül vészelhetjük át a megbetegedést.

● Étkezzünk egészségesen, fogyasszunk vitamindús zöldségeket, gyümölcsöket! Részesítsük előnyben az olyan idényjellegű ételeket, mint a cékla, savanyú káposzta, kelkáposzta, naspolya vagy csipkebogyó.
● A fogyókúrát, diétázást vagy tisztítókúrát semmiképpen ne időzítsük az influenzaszezonra, nem szerencsés, ha ilyenkor vonjuk meg az energiát szervezetünktől. Normál, kiegyensúlyozott étkezéssel jobban felkészíthetjük szervezetünket a vírus elleni harcra, így, még ha el is kapjuk az influenzát, gyorsabban épülhetünk fel a betegségből, és enyhébbek lehetnek a szövődményei is, mint ha csökkentett kalóriát vennénk magunkhoz.
● A rendszeres testmozgás is fontos egészségünk megőrzése szempontjából. A túlzásba vitt sportolás azonban ilyenkor gyengítheti immunrendszerünket, úgyhogy ne essünk túlzásokba! Az edzőteremben a többek által használt kondicionáló eszközöket és gépeket használat előtt tisztítsuk meg alaposan. Edzés után zuhanyozzunk le, és csak az után menjünk ki a szabadba, miután teljesen megszáradtunk, és nem vagyunk már kimelegedve.
● Bánjunk óvatosan az alkohollal, dohányzással és a hajnalig tartó bulizással, mert ezek is gyengíthetik az immunrendszert, amely így fogékonyabbá válik a kórokozókra.
● Végül, de nem utolsósorban, oltassuk be magunkat influenza ellen!

Ha a kellő elővigyázatosság ellenére sem sikerült elkerülnünk az influenzát, már az első tünetek észlelésekor maradjunk otthon, ne menjünk közösségbe, és keressük fel háziorvosunkat!

Strapabíró, de mártír nemzet a magyar
Hány évet vesz el az életünkből a megfázás és az influenza? Mire esküsznek a világ különböző részein élők a megelőzéssel kapcsolatban? Miben acélosabbak a magyarok az oroszoknál vagy a németeknél? Megmondjuk!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!