Facebook hozzászólás
417

Mit tegyen az, aki terhes és trombofíliás?

A babavárásra a legtöbb nő izgatottan készül, ám némi félelem kúszhat ebbe a boldog időszakba, ha a leendő mama trombofíliás. A legtöbben tisztában vannak azzal, hogy trombózis után kezelésre van szükség a várandósság során. De mi van akkor, ha a kismamának igazoltan hajlama van rá, ám ez idáig szerencsésen elkerülte a trombózis?

Trombózishajlammal jobban oda kell figyelni! – Kép: Pixabay

Akár trombofíliás a kismama, akár nem, terhesség során a négyszeresére, gyermekágyban pedig a tizennégyszeresére nő a trombózis veszélye, hiszen ilyenkor a szervezetben automatikusan megnő az alvadási faktorok koncentrációja, és csökken a váralvadást gátló fehérjék mennyisége. „A női szervezet felkészül, hogy a méhlepény leválását követő hatalmas sebfelületen a vér megalvadjon, és a szülést követően a vérzés elálljon” – magyarázza az élettani folyamatot dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa. (A trombózis veszélye a fiataloknál is fennáll!) A szakértő szerint a fokozott trombózishajlam bizonyos esetekben a teherbeesést is megnehezíti, de gyakoribb, hogy spontán vetélést, korszülést okoz. Nem is beszélve a kismama esetleg súlyos lefolyású mélyvénás trombózisáról.

Ha még nem volt mélyvénás trombózisa, tüdőembóliája a várandósnak, de a trombofíliája ismert, akkor nem mindig kell a terhesség elejétől alvadásgátlóval szúrnia magát, erre többnyire csak a terhesség vége felé és a gyermekágyban van szükség. De természetesen több tényező dönti el, hogy a terhesség hányadik hetében rendelik el a trombózist megelőző injekciót: például testsúly, ágyhoz kötöttség, ikerterhesség, a trombofília súlyossága, visszértágulat, bizonyos nőgyógyászati, belgyógyászati betegségek. Amennyiben már volt trombózisa az illetőnek és trombofíliás, akkor a terhesség kezdetétől és a szülést követően 6 hétig véralvadást gátló injekcióval kell szúrnia magát!

Miért veszélyes a terhességi magas vérnyomás?
A magas vérnyomás, ami nálunk szinte népbetegség, nem kíméli a kismamákat sem. A terhességi hipertóna azért veszélyesebb számukra, mert a méhlepényben csökkent véráramlást okozhat, és akár koraszüléshez is vezethet. Milyen kezelést javasol a szakember?

„Ha alvadásgátló tablettát kell szednie a kismamának korábbi trombózisa és súlyosabb trombofíliája miatt, akkor már a gyermekvállalás elhatározásától átírja az orvos  alvadásgátló injekcióra, amit a terhesség alatt végig kapni kell. Később, a szülést követően – általában 2 hónap múlva – vissza lehet állni az alvadásgátló tablettára” – mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.

Éppen ezért, ha valakinek a családjában előfordult már trombózis, akkor érdemes még a babaprojekt megkezdése előtt genetikai szűrővizsgálaton részt vennie, hogy kiderüljön, vajon van-e megnövekedett hajlama a betegségre. Ha a vizsgálatok ezt igazolják, akkor sincs ok az elkeseredésre, hiszen aki megfogadja nőgyógyásza és hematológusa tanácsait, és részt vesz a rendszeres konzultációkon, az biztonságosan átvészelheti a várandósság hónapjait és az utána következő időszakot.

Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!