Facebook hozzászólás
213

Mást mondunk, mint amit teszünk

Saját bevallásuk szerint tízből kilencen tesznek az egészségükért egészségesebb táplálkozással, a káros szenvedélyek kerülésével. Szűrővizsgálatokra azonban a lakosság jelentős része egyáltalán nem jár. Pedig sok esetben egy-egy preventív vizsgálat során kifejezetten komoly betegségek mutathatók ki, és így orvosolhatók időben.

Egészségmegőrzés szempontjából a lakosság közel fele (48%) tartja fontosnak az egészséges táplálkozást és ugyanennyien a káros szenvedélyektől való tartózkodást, de csupán 42% értékeli fontosnak a szűrővizsgálatok látogatását, míg 40%-uk a különféle vitaminokat, 34%-uk pedig a rendszeres testmozgást preferálja – derült ki a Generali Biztosító felméréséből. A kutatás rámutat arra is, hogy a nők az átlagnál nagyobb arányban (66%) vesznek részt egészségügyi szűrővizsgálatokon, és  az 50 feletti korosztály is kiemelkedik a szűréseken részt vevők közül, ebben a korcsoportban az átlagoshoz képest közel 20%-kal magasabb a megelőző vizsgálatok látogatása.

A szűrésre járók 5%-ánál fedeztek fel további kezelést igénylő betegséget
Kép: wikipedia

Ezek az arányok 2011-ben még valamennyivel magasabbak voltak: a megkérdezettek 55%-a vallotta, hogy odafigyel az egészségesebb táplálkozásra, 50% tartózkodott a káros szenvedélyektől, és 52% válaszolta azt, hogy szűrővizsgálatokra jár azért, hogy egészségesen élhessen tovább.

Idén azonban a 18–75 éves korosztály 43 százaléka egyáltalán nem vesz részt szűrővizsgálatokon. Legtöbben (25%) időhiánnyal indokolták távolmaradásukat, míg 16%-nak eszébe sem jut ez a lehetőség. A megkérdezettek 8%-a nyilatkozott úgy, hogy nincs elég információja a vizsgálati lehetőségekről, és azt sem tudja, milyen intézménybe kellene mennie, míg 7% egyértelműen a pénzhiányt, 4% pedig a nagy távolságot nevezte meg a távolmaradás okának. A kutatásból az is kiderült, hogy a megkérdezettek mintegy 10%-a sajnálatos módon semmit sem tesz egészsége megőrzése érdekében. Ez az arány 2011-ben még csak 6% volt.

Semmiképp ne hagyd ki!
A nőgyógyászati szűrés is akár életet is menthet, de legalábbis megkönnyítheti az esetleg szükséges kezelést. Melyek a legfontosabb vizsgálatok? Kattints a részletekért!

A szűrővizsgálatok az egészségmegőrzés alapját jelentik – a kutatásból kiderült, hogy a szűrésre járók 5%-ánál fedeztek fel valamilyen további kezelést igénylő betegséget.

A felmérés rámutat arra is, hogy az egyes szűréstípusok látogatottságában hatalmas eltérések vannak. Azok körében, akik legalább évente egy alkalommal részt vesznek egészségügyi szűrővizsgálaton, a sok esetben előírt tüdőszűrés áll az első helyen (69%). A nőgyógyászati a második (48%), míg a fogászati szűrés a harmadik (45%) leggyakoribb. Ijesztő adat ugyanakkor, hogy bőrrákszűrésen a szűrésekre járók közül is csak minden 10. személy vesz részt. Pedig a szűrések fontosságát támasztja alá az a tény, hogy az időben felismert betegségeknél többszörös az esély a gyógyulásra, a megfelelő életminőség megtartására. Például a kezdeti stádiumban felismert magas vérnyomás, cukorbetegség esetén megfelelő kezeléssel számos későbbi súlyos szövődmény megelőzhető, a melanóma esetében pedig a betegség korai felismerésekor akár 90% is lehet a teljes gyógyulás aránya. (Forrás: Generali Egészségprogram)

Ez a szűrés nagyon fontos – főleg, ha cukorbeteg vagy!
A cukorbetegség számtalan szövődménnyel jár mindamellett, hogy önmagában is veszélyes és gondos kezelést igénylő betegség. Az érszűkület is fokozottabban érinti a diabéteszeseket, ezért lenne fontos az időbeni szűrés, amellyel akár a műtét is elkerülhető lenne. Erre hívja fel a figyelmet szakértőnk.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!