Facebook hozzászólás
575

Kullancspara – mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?

Szakemberek szerint idén kullancsinvázió várható. Az enyhe tél miatt idén ötször–tízszer annyi kullancs lesz, mint tavaly. Védekezzünk ahogy tudunk, de ha mégis megtörténik a baj, és kullancsot találunk, elmondjuk, mi a teendő!

Kép: jacksonville.com

Várhatóan sok lesz idén a kullancs, ráadásul az utóbbi idősben a vizsgált kullancsok 50 százaléka fertőzött volt, és ezek 95%-a hordozott Lyme-kórt okozó baktériumot.

A kullancsok nem kedvelik a fényt, a meleget és a szárazságot – azaz az árnyékos, hűvös és nedves csalitos cserjések, főleg vadcsapások a kedvenc tartózkodási helyeik, de nemcsak a természetben, hanem a városokban parkokban, kertekben és egyéb bokros, cserjés helyeken is megtalálhatók. Mivel jelenleg a védőoltás csak a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás ellen nyújt védelmet, a kullancsok ellen a leghatásosabb a megelőzés. Ebben segítenek a különböző olajokat – például citrom, eukaliptusz – tartalmazó karkötők, sprayk, krémek, amelyek a tapasztalatok szerint távol tartják az élősködőket, de a legjobb minél zártabban öltözködni, főleg az alsó testrészeknél, mivel a kullancsok főleg az alsó régiókban tanyáznak.(Itt adunk tippeket a védekezéshez.)

7 súlyos tévhit a kullancsokról
Élvezzük az ébredő természetet, a kullancsok pedig bennünket. Érdemes időben tájékozódni, hogy hogyan szabaduljunk meg tőlük, ha ránk találnak. Most eloszlatunk néhány tévhitet, és elmondjuk az igazságot is!

Ha megtörtént a baj, és a kullancs már a bőrbe fúródott, mihamarabb szakszerűen eltávolítsuk el, mivel az általa hordozott kórokozók átvitele jellemzően 4-6 órán belül megtörténik.

A kullancs kiszedése 10 pontban
1. A kullancs kiszedéshez használt eszköz (csipesz, speciális kullancs eltávolító kanál) fertőtlenítése.
2. A kullancs izolálása nagy óvatossággal – nem szabad piszkálni, nyomogatni!
3. Tilos bármiféle kenőcsöt, krémet, olajat, folyadékot a kullancsra, illetve köré kenni, mert visszaöklendezheti az esetlegesen fertőzött béltartalmát!
4. Tilos forró eszközzel, cigarettával piszkálni a kullancsot, mert balesetveszélyes, és visszaöklendezheti az esetlegesen fertőzött béltartalmát!
5. Ragadjuk meg csipesszel a kullancsot a feji részénél, a lehető legközelebb férkőzve a bőr felületéhez.
6. Húzzuk a megragadott állatott finoman és egyenletes erővel, de határozott mozdulattal hátra.
7. Tilos a kullancsot csavarni, a testi résznél megfogni, szétroncsolni, durván rángatni, mert visszaöklendezheti az esetlegesen fertőzött béltartalmát, vagy a sérülésével a külvilágra és a sebbe kerülhetnek a veszélyes kórokozók!
8. Az eltávolított kullancsot tegyük jól zárható tégelybe vagy fiolába, ha később kórokozókra kell vizsgáltatni. Ha elpusztítjuk, égessük el!
9. A kullancs kiszedése után a sebet és a körülötte lévő bőrterületet fertőtlenítésük, és sebtapasszal vagy steril gézzel védjük!
10. A kullancs kiszedéshez használt eszköz (csipesz) és az eltávolítást végző személy kezét fertőtleníteni kell a művelet után.

Forrás: BioSzállító Webáruház



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!