Facebook hozzászólás
1 604

Fájdalmas csomók a lábszáron – mi okozza?

Az alsó végtagok sípcsont felőli oldalán megjelenő, fájdalmas csomók jelzik az erythema nodosum nevű betegséget. A gyakran szemtünetekkel is járó kis ér-gyulladás okairól és kezeléséről dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa ad felvilágosítást.

Fertőzés, vagy autoimmun betegség?
Vírusfertőzések, vagy daganatok következtében is létrejöhet, de az immunrendszer téves működése miatt, autoimmun betegség formájában is jelentkezhet az erythema nodosum, mely gyakran más betegségekhez társul. Előfordulhat, hogy még az egyéb panaszok előtt, a lábszáron megjelenő bőrtünetek jelzik például a fekélyes vastagbélgyulladást – colitis ulcerosa – de rheumatoid arthritisz, tbc és szarkoidózis kísérő tüneteként is jelentkezhet. A betegség kialakulását okozhatják bizonyos gyógyszerek – például fogamzásgátló tabletta szedése- macskakarmolási betegség, mononukleózis is, de egészséges terhességben is jelentkezhet.

Kép: Pixabay

Jellegzetes tünetek
A lábszár elülső részén megjelenő, bőrpírral járó duzzanatot, tapintható csomókat az érintett területen lévő kiserek gyulladása okozza. A diagnózishoz sok esetben már a szemrevételezés is elég, ám ha szükséges, akkor a kórkép szövettani vizsgálattal is azonosítható – magyarázza dr. Kádár János. A lábon megjelenő bőrtünetek után vizsgálni kell azt is, hogy az érgyulladás nem jelentkezik-e más szerveken is. Az erythema nodosum ugyanis a szisztémás vasculitis, vagyis az egész szervezetet érintő érgyulladás kezdeti jele is lehet. Ez esetben a szervezetben zajló gyulladást a bőrtünetekhez társuló egyéb panaszok, például láz, általános gyengeség, fokozott verejtékezés, szemgyulladás is jelezheti.

Az erythema nodosum kezelése
Ha a betegség önállóan jelentkezik, akkor általában 3-6 hét alatt magától is gyógyul, esetleg a gyulladást lehet szteroid tartalmú gyógyszerekkel csökkenteni, amivel a lefolyása gyorsítható. Ha azonban az erythema nodosum csupán más betegségek tüneteként jelentkezik, akkor azokat mindenképpen kezelni kell, mert a betegség kiújulását és az alapbetegségek szövődményeit is csak így lehet megelőzni.

Fáj a térded? Másnak is! De itt a segítség!
Térdfájdalom lépcsőn járás közben, vagy guggoláskor? Valljuk be, ez a kellemetlen érzés sokunk életét megkeseríti. Magyarországon ez a probléma felnőtt lakosság 15-20%-át érinti, így negyven éves kor felett már majdnem mindenki találkozik a térdfájdalommal. Ha csak egy gyorsan múló panaszról van szó, megnyugodhatunk, ám ha huzamosabb ideig is fennállnak a fájdalmas tünetek mindenképpen érdemes minél előbb szakemberhez fordulni.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!