Facebook hozzászólás
208

Ezekre a vizsgálatokra vigyük el a gyereket suli előtt!

Az iskolakezdés nemcsak lelkileg, de fizikailag is komoly terhelést jelenthet a gyerekeknek, és nem csak a legkisebbnek. Most azokat a szűréseket összegeztük, amelyekkel idejében kiszűrhetők a problémák, javítható a teljesítmény.

Kép: sxc

Látásvizsgálat
Sokszor az iskolakezdés után derül ki, hogy a gyerek nem jól írja le a feladatokat, sokszor téveszt, és még a feje is fáj – a problémák hátterében gyakran a rövidlátás áll.
Milyen jelek figyelmeztethetnek erre egy óvodásnál, kisiskolásnál? Például, hogy a gyermek rosszul céloz a labdajátékokban, célba dobásnál, nem ismeri fel az ismerősöket a távolban, távolba nézéskor hunyorog, így próbálja élesíteni a homályos képet. Iskolásoknál egyértelmű jel, ha rosszul olvassák a táblára írt szöveget, esetleg egyáltalán nem tudják elolvasni, ha gyakrabban panaszkodnak fejfájásra, amelyet a szem megerőltetése is okozhat. Ezért lenne fontos, hogy a „gyanús” gyerekeket még iskolakezdés előtt vagy a probléma jelentkezésekor minél hamarabb vigyék el szemészorvoshoz. A problémák így idejében kiszűrhetők és megfelelő módon orvosolhatók. Az éleslátás pedig jelentősen növelheti az önbizalmat, és akár már rövid távon javíthatja a teljesítményt.

Ortopédiai szűrés
A mozgásszegény életmód, egész napos tanulás, a fájdalom miatti kímélő tartás következménye lehet a funkcionális gerincferdülés, ami jellemzően a pubertáskorú lányoknál jelentkezik.  Ezenkívül előfordulhat még, hogy a gerincferdülés, vagyis scoliosis valamilyen veleszületett betegség, rendellenesség tüneteként jelentkezik, illetve létezik ismeretlen eredetű, úgynevezett idiopathiás scoliosis is.

Mi vár gyerekeinkre a mostani tanévben?
Nincs elég vizsgáznivalójuk a gyerekeknek: egy törvénytervezet alapján a hatodikos és nyolcadikos diákok idegen nyelvi tudását is górcső alá vennék. Az első tanítási nap egyébként 2014. szeptember 1-jén, az utolsó pedig 2015. június 15. lesz.

Ha tehát azt tapasztaljuk, hogy a gyerek könnyen fárad, hanyagul, „rosszul” tartja magát (például egyik válla lejjebb áll, mint a másik, ferde, görnyedt), fáj a háta, furcsa a járása, mindenképpen forduljunk szakemberhez – javasolja dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa. – Fontos tudni, hogy a gerincferdülések alapvető terápiája a mozgás, tehát a ritkább, súlyos eseteket kivéve nem indokolt az iskolai testnevelés alóli felmentés, az jól kiegészíti a célzott gyógytornát. Ha időben felismerjük a problémát, és a szakszerű kezelést kiegészítjük a gyógytornász által betanított és otthon naponta végzett gerinctornával és úszással, a gerincferdülés gyógyítható is lehet.

Fogászati kezelés
A puha, növekvő állcsontokra és fogakra rossz hatással lehet például az ujjszopás, az úgynevezett „nyelvlökés”, amelyek pókharapást eredményezhetnek.  A fogváltás időszakában az is előfordulhat, hogy a szakember észreveszi, hogy egy későbbi szemfognak nem lenne helye. Ezekben az esetekben mind speciális megoldások jöhetnek szóba, amelyekről csakis egy fogorvosi konzultáció során születhet döntés. Amikor már megkeményedtek a csontok, és kijöttek a maradó fogak, felkerülhetnek az állandó viseletre tervezett fogszabályzók. Egyes fogászati rendellenességek – mint például a mély- és a keresztharapás okozta gyakori állkapocs-ízületi problémák – fejfájással, állkapocsfájdalommal, alvásproblémákkal és az ebből eredő gyengülő teljesítménnyel is járhatnak – ez is kiküszöbölhető a szakszerű fogszabályzással.(Forrás: www.oxygenmedical.hu)

Hasznos tippek, hogy kevesebbe kerüljön az iskolakezdés!
Az augusztus már az iskolakezdés jegyében zajlik, és ezt érzik az egyre apadó szülői pénztárcák is. Hogyan lehet pár ezer forintot megspórolni, ha tudatosan vásárolunk? Miből, mennyit vegyünk? Gyakorló szülők tippjei következnek!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!