Facebook hozzászólás
1 588

Ez most mi? Visszérgyulladás vagy mélyvénás trombózis?

A vénás keringési zavarok számtalan embert érintenek, így nem ritka, amikor visszérgyulladás lép fel. A probléma igen fájdalmas lehet, így könnyű összekeverni az életveszélyes mélyvénás trombózissal. Hogy lehet különbséget tenni a kettő között?

Visszérgyulladás
A visszérgyulladás a visszértágulatokkal küzdők gyakori szövődménye, mely igen nagy fájdalmakkal is járhat. A thrombophlebitis – azaz a felületi visszérgyulladás- hátterében a vénafal károsodása áll, melynek következtében az ér kitágul és a benne lévő vér keringése lelassul, pangás alakul ki – – mondja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

Kép: Pixabay

Emiatt a felszíni vénákban gyulladás lép fel. Kezdetben még nem képződnek vérrögök, de ha nem kezelik ún. phlebothrombosis alakulhat ki a felületes vénák elzáródásával. Jellemző tünetei a fájdalom, nyomásérzékenység, az érintett véna feletti vörös elszíneződés és duzzanat. Ismertetőjegye továbbá, hogy érintésekor kemény csomót érezhető (a keletkező vérrög miatt). Mivel heveny gyulladásról van szó, a panaszokat gyakran kíséri hőemelkedés, esetleg láz.

Maga a felületes visszérgyulladás ártalmatlan állapot, ami akár magától is meggyógyulhat, ám ennek ellenére fontos komolyan venni, hiszen a probléma könnyen a mélyen fekvő vénákra is terjedhet, így a vérrögök ott is keletkezhetnek és kialakul a mélyvénás trombózis. Amennyiben ezek a thrombusok (vérrögök) leszakadnak és a véráramba kerülnek, úgy a tüdőbe juthatnak és embóliát okozhatnak.

Visszérgyulladás vagy mélyvénás trombózis?

A visszérgyulladás másik nagy veszélye, hogy nem csak okozhat mélyvénás trombózist, de könnyű is vele összekeverni, hiszen a tünetei igen hasonlóak. Éppen ezért érdemes orvoshoz fordulni, aki fizikális vizsgálat mellett vérvétellel, illetve ultrahanggal kizárja a komolyabb problémák jelenlétét.

Gyulladt visszér is okozhat trombózist!
A visszérgyulladás nagyon gyakori probléma, elsősorban azoknak a körében, akik kitüremkedő, kanyargós visszértágulatokkal küzdenek. Maga a varikozitás már eleve megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét, ám ha az illetőnél visszérgyulladás jött létre, úgy a veszély megsokszorozódik.

A visszérgyulladást általában gyulladáscsökkentőkkel, un nem-szteroid gyulladásgátlókkal szükséges kezelni, valamint fontos arra ügyelni, hogy az illető fogyasszon sok folyadékot, mozogjon sokat és viseljen kompressziós harisnyát! Mélyvénás trombózis esetén az orvos alvadásgátló kezeléssel orvosolja a problémát- ez visszérgyulladás esetén csak akkor szükséges, ha a beteg fokozott trombózishajlammal küzd (pl. Leiden/MTHFR mutáció), ami egy vérvétellel könnyen megállapítató

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!