Facebook hozzászólás
305

Elindult a program! Sclerosis multiplexes betegek segítenek sorstársaiknak

Az országos SM Mentor Program online felülete december 19. óta bárki számára elérhető. A Magyar SM Társaság célja, hogy a frissen diagnosztizált betegek ne maradjanak magukra a neurológia falain kívül sem. Különösen az ünnepek közeledtével fontos ez, amikor sokakban felerősödhet a magányosság érzése.

A gyógyíthatatlan idegrendszeri betegséggel diagnosztizált SM betegek sokszor elveszítik állásukat, de az sem ritka, hogy a betegség miatt tönkremegy a párkapcsolatuk is és elszigetelődnek.

Sok olyan SM beteg van, akit nem vesz körül segítő közösség
Kép: http://kampany.smtarsasag.hu/

Az országszerte működő SM betegklubok ugyan sok érintettnek adnak támaszt és segítséget, ám a betegség első éveiben sokan még idegenkednek a sorstársközösségtől. Az SM Társaság mentorprogramja olyan személyre szabott segítséget kínál, amely során akár inkognitóját is megőrizheti a segítségkérő, mégis személyes kapcsolatba kerülhet tapasztalt sorstársakkal.

Különösen az ünnepek alatt fontos ez, amikor sokakban felerősödhet a magányosság érzése. A már tapasztalt SM beteg segítőket az érdeklődők megismerhetik és kiválaszthatják az SM Társaság kampányának oldalán.

„Az ünnepi hangulat mögött számtalanszor meghúzódik a magány és az elhagyatottság érzése. Éppen ezért különösen fontos most ennek a felületnek az elindulása, hiszen sok olyan SM beteg van, akit nem vesz körül segítő közösség” – mondja Vincz-Marton Nikoletta, a Magyar SM Társaság elnöke.

A magány súlyosbítja a gyógyíthatatlan betegséget
Magyarországon mindegy 8 ezer ember él a sclerosis multiplex kórral. Nehezebb megküzdeniük egy gyógyíthatatlan betegség kihívásaival az elszigetelt betegeknek, míg a sorstársak közössége sokat segíthet a családoknak és testi-lelki támaszt nyújt az érintetteknek.

Az online felületen bárki megismerheti az SM mentorok történetét: az önkéntesek nemcsak tapasztalataikat, hanem élményeiket és jövőbeni terveiket is megosztják, ez alapján választhatják ki az SM betegek a számukra legszimpatikusabb mentort. Mivel a segítők nagyobb részben maguk is SM betegek, jól ismerik a sclerosis multiplex tüneteit, valamint a diagnózis utáni testi és lelki kihívásokat. Éppen ezért hitelesen, hatékonyan és empátiával tudnak segíteni azoknak a sorstársaknak, akik a közelmúltban szembesültek az SM terhével.

„Azért szeretnék mentorként dolgozni, mert úgy érzem, hogy most már tapasztaltam annyit a betegséggel kapcsolatban, hogy segíthetek másoknak, hogy az ő útjuk az elfogadásig rövidebb legyen, mint az enyém volt. Ha segíthetek másnak, az nekem is jó, erőt ad, hogy hasznos lehetek. Azért hasznos a program, mert első kézből kaphatnak az új betegek lelki támogatást” – fogalmazta meg motivációját az egyik mentor.

Hogyan segítsünk súlyos beteg hozzátartozónknak?
Miért pont velem történik ez? – kérdezzük, amikor egy közeli hozzátartozónk balesetet szenved, vagy éppen beteg lesz. A váratlan helyzetben gyakran pánikba esünk, holott éppen a segítségünkre lenne szükség. Mit tehetünk a katasztrófahelyzetekben?

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!