Facebook hozzászólás
1 562

Beágyazódási problémák- ezek lehetnek az okai

A teherbeesés igen bonyolult és összetett folyamat,  megannyi probléma állhat az útjában. Ugyanis, amennyiben megtörtént a petesejt megtermékenyülése, még rá vár a beágyazódás, mely különböző állapotok miatt könnyen meghiúsulhat.Soroljuk a leggyakoribb zavarokat…

1.Alacsony progeszteronszint

A beágyazódási zavart igen sokszor sárgatest-elégtelenség, vagyis alacsony progeszteronszint okozza. Ez a hormon ugyanis segít a méhnyálkahártyának alkalmassá válni abban, hogy képes legyen befogadni a megtermékenyített, osztódott petesejtet. A progeszteron mennyisége a tüszőrepedés után kezd nőni, a luteális fázis közepén a legmagasabb, majd ha nem történik meg megtermékenyülés, akkor a szintje leesik, terhesség esetén viszont tovább nő.
Általában a ciklus 21-23. napján mérik a mennyiségét, melyből követeztetni lehet arra, hogy végbement-e normás peteérés, fennáll-e a hiánya. Amennyiben túl alacsony a szintje, úgy azt hormonkészítményekkel, enyhébb esetben gyógynövényekkel lehet növelni, illetve további vizsgálatokat igényel, mi válthatta ki a csökkent mennyiséget.

A korai klimax akár már a 30-35 éves korosztály tagjait is sújthatja. Kép: Pixabay
A korai klimax akár már a 30-35 éves korosztály tagjait is sújthatja. Kép: Pixabay

2.PCOS, IR

A PCOS során a petefészkekben kisebb-nagyobb folyadékkal teli ciszták keletkeznek. Gyakran magas tesztoszteronszinttel és inzulinrezisztenciával társul. Amennyiben mégis megtörténik a normál peteérés, és az érett petesejt meg is termékenyül, a következő akadályt, a beágyazódás már valószínű, hogy nem sikerül átugrani. Érdemes tudni, hogy az állapot az esetek többségében progeszteronhiánnyal is jár.

Korai klimax – a női ego romba döntője
Korai klimaxról akkor beszélünk, amikor a nőnél már 30-35 éves korban megindul a menopauza. Ekkor a nők rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat, ezért általában igen rosszul érinti őket a tény, hogy ők is beléptek ebbe a rettegett időszakba. Milyen tünetek jelzik?

3.Korai klimax

A korai klimax akár már a 30-35 éves korosztály tagjait is sújthatja. Ez kezdetben „csupán” a progeszteronszint csökkenésével jár, majd a későbbiekben az ösztrogén mennyisége is lecsökken. A problémára elsősorban vérzészavarok hívják fel a figyelmet, így ilyen esetben érdemes menopauzára is gondolni, valamint ellenőriztetni az FSH értékét is, mely a petefészkek esetleges kimerülésére hívhatja fel a figyelmet- teszi hozzá dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

4.Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy alulműködés igen alattomos betegség, hiszen van, hogy semmilyen tünet nem hívja fel rá a figyelmet, csak akkor, amikor az ember családot szeretne alapítani. Ugyanis a betegség gyakran meddőséget, vetélést okoz – sokan ekkor szembesülnek az állapotukkal. A pajzsmirigyzavar esetén sokszor már maga a normál peteérés sem megy végbe, ám ha mégis, akkor a megtermékenyített petesejt képtelen beágyazódni, mivel a probléma az esetek többségében progeszteronhiányt von maga után. Szerencsére azonban a hiányzó pajzsmirigy hormonok pótlásával a progeszteron szintje is rendeződni szokott. (Forrás: Nőgyógyászati Központ)

Honnan tudom, hogy van-e peteérésem?
Sokan mindent megtesznek azért, hogy mihamarabb megtörténjen a várva várt fogantatás. Azonban olykor megesik, hogy már egy év próbálkozás után is csalódás éri a párt. Vajon hol lehet a hiba? Lehet, hogy a peteérés hiánya az ok? Szakembert kérdeztünk.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!