Facebook hozzászólás
334

Az egészség a reggelivel kezdődik!

Mozgásszegény életmód, egészségtelen táplálkozás, stresszes életvitel, genetika és még hosszan sorolhatnánk azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulhatnak a cukorbetegség kialakulásához.

Az egészséges táplálkozás a reggelivel kezdődik, amely már a nap elején segíthet abban, hogy csökkenjen a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, illetve akiknél már kialakult, jobban tudják kontrollálni.

A reggelitől fittebbek és egészségesebbek leszünk – Kép: hqwallbase.com

Miért fontos az egészséges reggeli? A WHO legújabb kutatásából kiderült, hogy a magyar lakosság több mint fele túlsúllyal küzd, amely a cukorbetegség kialakulásának egyik kockázati tényezője. A súlyfelesleg megelőzésének egyik legegyszerűbb, egyben legalapvetőbb eszköze pedig az életmódváltás. Természetesen ez hosszabb folyamat, ezért érdemes apránként elkezdeni – például a reggeli szokások megváltoztatásával.

A reggeli rohanáskor sokan nem szánnak időt az evésre, pedig ha beveszik ezt az étkezést a reggeli rutintevékenységek közé, észre fogják venni, hogy sokkal fittebbek lesznek a nap további részében. Ráadásul azok, akik egészséges ételekkel indítják a napjukat, még az egészségük megőrzéséért is tehetnek.

Az egyik legfontosabb érv a megfelelő reggelizés mellett, hogy így normál szinten tartható a vércukorszint. A cukor szolgáltatja ugyanis a szervezet számára a fő energiaforrást, és elsősorban a lassan felszívódó ételekből nyerhető. A vékonybélben fokozatosan felszívódó élelmiszerek nem hirtelen emelik meg a vércukorszintet, ezáltal a termelődő inzulin mennyisége sem ugrik meg. Így megelőzhető a szénhidrátfüggőség kialakulása a nap folyamán, vagyis ellenőrzés alatt tartható az étvágy, és ezáltal a testsúly is.

Élelmi rostokkal a diapétesz ellen
November 14-én volt a Diabétesz Világnapja. Sokan élnek együtt ezzel a betegséggel, és sokan érintetté válhatnak, ha helytelen életmódot követnek – még akkor is, nem is öröklik az inzulintermelés hiányával járó és komoly odafigyelést igénylő kórt.

Néhány apró lépéssel gyorsan egészségessé alakítható a reggeli!

● Igyunk cukor nélküli kávét, teát! A cukrozott gyümölcsleveket cseréljük vízre vagy teára!
Tipp: készítsünk magunknak reggeli italt! Ehhez forrázzunk le reszelt gyömbért, facsarjunk bele citromot, és vágjunk bele néhány szelet uborkát. Melegen és hidegen is finom!

● Ajánlott napi háromszor zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Ezt már reggelinél el lehet kezdeni, akár egy spenótos rántottával vagy natúr joghurtba szeletelt gyümölccsel.

● Kenjünk valódi mogyorókrémet a csokikrém vagy lekvár helyett a kenyérre!

● A fehér kenyeret cseréljük le teljes kiőrlésű péksüteményre!

Ezeket lehet nassolni!
Sokan úgy gondolják, amint meghallják, hogy cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában szenvednek, hogy örökre búcsút inthetnek a nassolásnak. De valóban így van ez? Most itt a válasz!

A cukorbetegeknek kifejezetten nagy hangsúlyt kell fektetniük a táplálkozásra. A számukra legmegfelelőbb táplálkozás alapvetően megegyezik az egészséges táplálkozás követelményeivel, azonban a cukorbetegség fajtájától és az egyéni adottságoktól is függ, hogy a betegnek milyen diétát kell követnie.

Sajnálatos módon a cukorbetegség előrehaladott fázisában a diéta önmagában már nem elég a vércukorszint szabályozására, ilyenkor a betegeknek gyógyszeres terápiát kell alkalmazniuk. A modern orvostudománynak köszönhetően ma már olyan szájon át szedhető készítmények könnyítik meg a cukorbetegek életét, amiket naponta egyszer kell beszedni, szedésük nem jár testsúlygyarapodással, megkíméli őket a naponta többszöri tűszúrástól.

Figyeljünk oda magunkra, és kezdjük egészségesen a reggelt – észre fogjuk venni a különbséget!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!