Facebook hozzászólás
310

A síléc mellett a téli gumit és a hóláncot se hagyjuk otthon!

Itthon ugyan még nem mutatta meg igazi arcát a tél, de a környező országok hegycsúcsait már vastag hóréteg borítja, ami egy dolgot jelent: megkezdődött a síszezon. Sokan kerekednek fel már az év utolsó napjaiban is, hogy összekössék az ünnepeket a síelés élményével, nekik érdemes tájékozódni a szomszédos országok közlekedési előírásairól.

Ne felejtse otthon a hóláncot! – Kép: Pixabay

„Az első és legfontosabb, hogy téli abroncs és hólánc, illetve gépjármű-felelősségbiztosítás nélkül ne induljunk útnak. Flottaautó esetében legyen nálunk a tulajdonos által kiállított igazolás is, amely nevesíti a vezetőt és azt, hogy a gépjárművet külföldön is használhatja. Az EU-n kívüli országokba történő utazáshoz közjegyző által hitelesített, a gépjármű tulajdonosa által kiállított meghatalmazás is szükséges” – tanácsolja Pesti Tímea, a LeasePlan Hungária Zrt. kereskedelmi igazgatója.

Svájcban nem ismernek kompromisszumot, ha a téli gumiról van szó. Aki a nem megfelelő gumik miatt akadályozza a közlekedést, bírságra számíthat, aki pedig emiatt okoz balesetet, akár őrizetbe is vehetik. A táblákra mindig figyeljünk, ugyanis a hólánc használatára vonatkozólag azok adnak útmutatást. Ausztriában a hófedte, jeges utakon november 1-je és április 15-e között előírás a hólánc és a téli gumik használata, a gumik állapotát pedig már a határnál ellenőrizhetik. Szlovákiában csak összefüggő hótakaró vagy jegesedés esetén szükséges, Szlovéniában viszont kötelező november 15-től március 15-ig a téli gumi használata, illetve a hóláncot is fel kell tenni 5 centiméternél nagyobb hó esetén.

Németországban nem kötelező a téli abroncsok használata, de a hóval borított jeges utakra előírják, így a téli gumik hiánya rendőri ellenőrzéskor magas bírságot von maga után. Franciaországban a téli abroncs a hegyi utakon és télies időjárási körülmények között kötelező, és ahol a táblák mutatják, ott a hólánc is kötelező tartozék.

Nem félünk az extrém sportoktól
A magyar lakosság közel 40 százaléka próbálna ki valamilyen különösen veszélyes sportot, a merészebbek körében a legvonzóbb az ejtőernyős ugrás és a siklórepülés, de sokan vállalnák be a bungee jumpingot és a vadvízi evezést is.

Az olasz utakon szintén az időjárás határozza meg, hogy szükséges-e a téli gumi, azonban a sípályákhoz vezető hegyi szakaszokon többnyire előírás, ahogy a hólánc megléte is. A téli szünetben és az ünnepek alatt is vigyázzunk magunkra és családunkra, ne kockáztassunk.  Saját biztonságunk érdekében novembertől mindig téli gumikkal induljunk útnak, valamint tegyük be a hóláncot is a kötelező tartozékok közé, így elkerülhetjük a kellemetlen perceket és a magas bírságokat.

A Magyarországon megkötött gépjármű-felelősségbiztosítás az Európai Unió valamennyi tagállamában, valamint Svájcban is érvényes, ennek megléte mellett az EU-n belüli utazáshoz szükség van még a biztosítást igazoló zöld kártyára, baleset esetén ugyanis ezzel igazolhatjuk a kötelező felelősség biztosítás érvényességét. Ajánlott továbbá az otthoni biztosítótársaságtól beszerezni az európai baleset-bejelentő lapot, így a külföldön bekövetkezett baleset esetén ez a szabványdokumentum megkönnyíti a helyszíni nyilatkozattételt.

Figyeljünk arra is, hogy csak megfelelő állapotú akkumulátorral vágjunk neki az útnak, így ha hosszabb ideig kell a hidegben állnunk a gépjárművel, akkor sem jelenthet problémát a motor beindítása.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!