Facebook hozzászólás
283

A mentolos és a gyümölcsös ízeket szeretjük a leginkább

Évekkel ezelőtt sokan ördögtől valónak gondolták a rágózást, ám mára már ez a fogorvosok által is elfogadottá, sőt ajánlottá vált. A rágózás mára kiváló hatású nemcsak önbizalmunkra, hanem szájhigiéniánkra, nyálunk termelődésére és az éhségérzet elűzésére is, épp ezért fogyasztása különösen ajánlott. Egyre viszont most is figyeljünk: a cukor nem ajánlott!

Ha valaki rászánná magát, hogy a rágógumizás kultúrtörténetéről értekezzen, biztos rengeteg érdekes adatot és tényt tudna felderíteni, de a középkorúak saját emlékeikben kutakodva is találnak megmosolyogtató és nosztalgikus rágógumis pillanatokat. 30 évvel ezelőtt a legelterjedtebb a kemény, kerek, „csupacukor” rágógumi volt, amelyet a nagyméretű mesefigurás-matricás rágók váltották fel. A mai fogorvosok elborzadva gondolhatnak bele, hogy egy egész korosztály fürdette boldogan cukros nyálban fogait. Az idősebbek pedig panaszkodtak a „kérődző” fiatalok láttán, és a rágógumizást sokszor valami ördögtől való szokásként emlegették.

Felnőttek esetben is kiválthatják a cukros nassolnivalókat

A rágógumik számtalan különböző ízben kaphatóak, nagy kedvenc a mentolos és a különböző gyümölcsös ízesítés. A cukormentes mentolos rágókat mindenki biztonsággal fogyaszthatja ízlése szerint, a gyümölcsízű változatok pedig gyerekek és felnőttek esetben is kiválthatják a cukros nassolnivalókat. Stresszes helyzetben, vagy ha csak úgy magától ránk tör az édesség iránti vágy, egy cukormentes rágógumival mindig áthidalhatjuk a helyzetet, amellyel így egészséges alternatívát választunk. „Nemhogy nem ártalmas, hanem kifejezetten előnyös a fogakra és a szájhigiéniára nézve, ha étkezések után rágózunk! A rágózás némileg tisztítja a fogakat, és ami még fontosabb: növeli a nyálelválasztást! A bőséges nyáltermelés csökkenti a szájüregben lévő baktériumok számát, és egyben javítja az emésztést is; ezt a közelmúltban több kutatás is tudományosan bizonyította. Egy dolgot viszont még egyszer kiemelnénk: egészségügyi szempontból kizárólag a jó minőségű, cukormentes rágógumik fogyasztása tekinthető kedvező hatásúnak!” – mondta el dr. Balsai Tamás fogszakorvos.

A szakember még egy jó tanáccsal szolgált rágózási kultúránkat illetően: „Mindig ügyeljünk arra, hogy a rágógumit – lehetőleg a papírjába vagy zsebkendőbe csomagolva – mindig szemetesbe dobjuk ki! Ezzel nemcsak a várost, hanem saját lelkiismeretünket is tisztán tarthatjuk!” (Forrás: www.szajharmonia.hu oldalon)

Sötét, sárga, ferde, kicsi, nagy… – a kamaszkor a fogakat sem kíméli!
A fogszuvasodás 12 és 21 éves kor között rendkívül intenzív. Ennek egyik lehetséges oka a csontnövekedés kalciumot elvonó hatása, aminek a fogak látják kárát. Előfordulhat az is, hogy a megváltozott életmód befolyásolja a fogak épségét – de kizárólag ennél a korosztálynál látható, hogy a fogak állapota szinte napról napra romlik.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!