Facebook hozzászólás
287

A cukorbeteg-lábszárfekély legnagyobb ellensége

A cukorbetegek száma Magyarországon mintegy 900 ezerre tehető, de a betegség közel 2,5 millió embert veszélyeztet. A cukorbetegség hatására számos olyan szövődmény alakulhat ki, amely a beteg egész életét megkeseríti. Ilyen például a lábszárfekély, amely nagyon gyorsan amputációhoz is vezethet.

Nem szabad sokáig várni, orvoshoz kell menni a tünetekkel – Kép: Pixabay

A diabétesz leggyakoribb szövődménye a lábszárfekély, ami körülbelül minden 8. cukorbeteget érint.

A lábszárfekély kezdeti stádiumban még gyógyítható, de sajnos sok beteg már későn fordul orvoshoz. Vészjósló adat, hogy Magyarországon naponta átlagosan 7 diabéteszes lábat amputálnak, amely a nem baleset miatt végzett lábamputációk mintegy 70 százalékát jelenti. „A lábszárfekély tulajdonképpen egy krónikus seb. A fontos különbség, hogy egy átlagos sebnél lassabban javul, és több mint egy hónap után sem gyógyul be – fejti ki dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. – Ez idő alatt baktériumok telepedhetnek a sebbe, ami így bűzössé válhat, valamint könnyen elfertőződhet.”

A lábszárfekély kialakulásához az vezet, hogy a cukorbetegség károsítja az ereket, amelyek így nem tudják ellátni funkciójukat. Emellett súlyosan károsodnak a lábfejen található idegek, így a nyomásnak kitett területeken a beteg nem érez fájdalmat, tehát könnyen kialakulhat a krónikus seb. Mivel a talp bőre igen vékony, a fertőzés könnyen elérheti a csontokat, ami akár csontgyulladáshoz is vezethet.

Jó hír a cukorbetegek és a lábszárfekéllyel küzdők számára, hogy a hiperbár oxigénterápia nagyon jó eséllyel gyógyítja az amúgy nehezen gyógyuló sebeket is, és még közvetlenül az amputáció előtt is esélyt adhat a páciensnek lába megmentésére.

Mit kell tudni a cukorbetegségről?
Napjainkban egyre gyakoribb az inzulinrezisztencia, amit a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Miután az 1-es és 2-es típusú diabétesz is lassan mindennapi problémává válik, most elmagyarázzuk az egyes betegségek közti hasonlóságokat, különbségeket és ok-okozati összefüggéseket.

„A kezelés során a normál légköri nyomásnál magasabb nyomáson belélegzett oxigén hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb gyógyulását idézik elő. Így olyan hajszálerekben, vérerekben is beindul a véráramlás, ahol a betegség miatt korábban a vérkeringés lelassult, vagy már megszűnt. Fontos kiemelni az oxigén baktériumölő hatását is, amely csökkenti a fertőzések kialakulását. Az idejében kezelt cukorbeteg lábszárfekélyek 80%-a jó eséllyel gyógyítható a terápia révén, így a beteg megmenekül az amputációtól” – mondja dr. Szolnoki Nikolett.

Az Európai Érsebész Társaság nemrég készült átfogó elemzése is igazolta a hiperbár oxigénterápia hatását –az eljárást a sebgyógyítás, amputáció, illetve egyéb sebészi beavatkozások esetén vizsgálták. A tanulmányok mindegyike a betegek állapotának jelentős javulásáról, az amputációk számának csökkenéséről számolt be.

Egyre több a fiatal cukorbeteg – ezt tedd a megelőzésért!
Jelenlegi tudásunk alapján az 1. típusú diabétesz nem előzhető meg, a 2. típusú viszont, amely szinte egyértelműen életmódunk következménye, igen. A szövődmények kialakulása azonban mindkét esetben gátolható, lassítható a megfelelő életmód betartásával.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!