Facebook hozzászólás
4 244

Gyökérkenyér hosszú kelesztési idővel

Ősi eljárással készülő kenyér, van ugyan benne élesztő, de kevesebb, mintha csak egy órát kelne. 12 órán át kell nyugton hagyni, csodálatos bélszerkezettel hálálja meg a nem törődést. Nevét arról kapta, hogy a csavarások következtében kicsit hasonlít a fa gyökerére.

Gyökérkenyér, Kép: pixabay.com
Kép: pixabay.com

Hozzávalók:
50 dkg liszt (35 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt, 15 dkg fehér liszt)
5 gr szárított élesztő
12 gr só
4 dl langyos víz
különböző magok keveréke a szóráshoz
Elkészítés:
A tésztához valókat – a magok kivételével – fakanállal masszává kevertem egy tálban. Csak semmi cécó, legyen mindenhol nedves a liszt, ennyi elég is. Folpackkal lefedtem, feltettem a szekrény tetejére, ott van a legmelegebb, és 12 órán rá se néztem.
Másnap erősen lisztezett felületre borítottam a tésztát, kettévágtam, rudat formáltam belőle, négyszer-ötször megtekertem, majd sütőpapírral bélelt tepsire emeltem, és újabb egy órán át kelesztettem. Aztán megspricceltem vízzel, rászórtam a magokat, és betettem a 180 fokos sütőbe, amibe előzőleg betettem egy kis lábasban forrásban lévő vizet. Így jó gőzös sütőben sült a kenyérke. Amikor a héja már kopogós, és az alja se nyers, ki lehet venni a sütőből.

Hagymás pogácsa
Sajtos, tepertős, krumplis. Ezek a megszokott pogácsa variációk. De miért ne lehetne az a pogácsa káposztás, vagy éppen hagymás, nem igaz? Hétvégére, baráti összejövetelre érdemes kipróbálni nagyobb adaggal is!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!