Facebook hozzászólás
225

A csodás gesztenyéről

„Kikaparja a gesztenyét” – állítja a népnyelv, ami azt jelenti, hogy valaki hozzájut valami hasznos dologhoz. És igaza van a mondásnak: nem kell messzire menni az értelmezésben, hiszen a gesztenye éppen kiemelkedő előnyei miatt hódít egyre nagyobb teret az egészséges táplálkozás és a gasztronómia területén.

A szelídgesztenye – melynek  egy típusa maroni – régen a népi gyógyászat egyik rendkívül sokoldalú alapanyaga volt, és manapság kezdjük újra felfedezni ezt a különleges élelmiszert. Bár a diófélék közé tartozik, rokonaival összehasonlítva nagyságrendileg kevesebb zsírt raktároz, így energiatartalma is jóval alacsonyabb. Az előkészítve kapható, nem cukrozott gesztenyetermékek a dióhoz, a földimogyoróhoz vagy a mandulához mérten csupán azok zsírtartalmának 2-3%-át tartalmazzák.

Energia és makrotápanyag tartalma összehasonlításban néhány diófélével

Maroni gesztenye

Földimogyoró

Mandula

Dió

Energia, kcal

163

609

626

654

Fehérje, g

2,7

26,7

27,6

18,6

Zsír, g

1,6

47,2

52,2

57

Szénhidrát, g

34,4

14,7

6,8

11,7

A gesztenye további előnyös tulajdonságai közé tartozik az alacsony energiatartalma, a többségében benne lévő jó-szénhidrátok, és a 100 grammonkénti 7-8 gramm élelmi rost mennyiség. Ez utóbbi adat különösen nagy hangsúlyt kap a daganatos betegségek kockázatának csökkentésében, az elhízás kezelésében, megelőzésében. 10 dkg gesztenye a felnőttek napi rostigényének egyharmadát tudja fedezni, gyermekeknél pedig kb. 35%-át, így ha desszertet kívánunk meg, az egyik legjobb választásunk lehet. Mindezt számba véve már érthető, miért ajánlják a gesztenye rendszeres fogyasztását az egészséges testsúly eléréséért küzdőknek, és az egészségmegőrző táplálkozás számos területén.

A gesztenyés édességeket bátran adhatjuk a gyerekeknek is, mert a sok jótékony hatása mellett a gesztenye B1-, B2-, B6-, C-vitamint és E-vitamint is tartalmaz, valamint remek kálium-, magnézium- és vasforrás. A készen kapható csokoládéval bevont gesztenye rudak jó szolgálatot tehetnek tízórai vagy uzsonna gyanánt, és a számos íz variáns miatt rá sem kell unnunk.

De az sem marad ki a jóból, aki nem édesszájú, mert egész évben beszerezhető gyorsfagyasztott szemes és darált formában is ez a kitűnő gyümölcs. Levesekhez, különleges előételekhez és köretként húsokhoz is remek alapanyag, hiszen semleges íze miatt bármilyen elképzelést megvalósíthatunk vele. Nem utolsósorban vegetáriánus étrendben húspótlóként is megállja a helyét.

A gesztenye a Paleo-étrend fontos részét is képezheti; ami minden „termelési folyamaton átesett” élelmiszert károsnak tart.  A Paleo-étrend étkezésekre általánosan jellemző, hogy nem használnak cukrot az ételek ízesítéséhez és elutasítanak számos alapvetően fontos nyersanyagot (pl.tejtermékeket, gabonaféléket, tésztát, kenyeret, hüvelyeseket). Sok nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak.

Gabonafélékből készült lisztet darált magvakkal (dió, mandula,  mák, gesztenye) helyettesítik. A reformkonyha ugyanakkor kezdi újra felfedezni a gesztenyelisztet, amit Olaszországban már több száz éve használnak gabonalisztek helyettesítésére.

A termék kevesebb emészthető (nettó) szénhidrátot tartalmaz, mindössze 71,4 gramm szénhidrát van 100 gramm gesztenyelisztben. Alacsony (csupán 344 kcal/1456 kj/100 g) kalóriatartalma miatt kiválóan beilleszthető fogyókúrákba, diétákba. A gesztenyeliszt rostban gazdag, 10,58% rostot tartalmaz.

 

(forrás: http://www.mianaturbolt.hu/termekek/181+gabona+helyettesitesere/oldal=1/sorrend=nev+novekvo/adat=36 )



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!