Facebook hozzászólás
537

Válsághelyzetek, avagy miért unjuk meg azt, ami van?

Megunjuk a társunkat, elegünk van a munkánkból, egyszerűen azt érezzük, hogy valami másra vágyunk. Változtatni szeretnénk, ám egy darabig toporgunk, halogatunk, mire végre továbblépünk. Miért következik be időről időre, hogy megunjuk azt, ami van?

Az ember egyik alapvető szükséglete, hogy változatosság vegye körül. Az, hogy mekkora igényünk van rá, személyenként változó. Ezért történik az, hogy van, aki egész életében boldog egy munkahelyen, míg másoknak szükségük van a folyamatos változatosságra, például utazás formájában. Az azonban biztos, a teljes állandóságot előbb-utóbb mindannyian unalmasnak találjuk.
Vegyük sorra, hogy a főbb életterületeken (munka, párkapcsolat) hogyan jelentkezik a megújulás iránti igény, és hogyan elégíthetjük ki azt, anélkül,hogy komolyabb válságot idéznénk elő az életünkben – javasolja Polla Adrienn tanácsadó szakpszichológus a pszichológuskereső.hu-n közzétett cikkében.

Ideje valami újat csempészni a kapcsolatba Kép: Pixabay
Ideje valami újat csempészni a kapcsolatba Kép: Pixabay

1) Párkapcsolat

Sokak nagy félelme, hogy mi lesz, ha megszűnik a kapcsolatukban a „minden csodálatos” érzése, és beköszönt a valóság, a szürke hétköznapok formájában. Azonban ez is egyfajta változás. A változás a felfogásunktól függően lehet jó és rossz. Tehát az, hogy már nem érezzük újdonságnak a kapcsolatot, és a hétköznapokra fordul a figyelem, lehet egy jó típusú változás is. Tekinthetünk rá úgy, hogy a kapcsolat a következő fázisába érkezett. Itt új kihívásokkal foglalkozhatunk. Többek között azzal, hogy mit tehetünk az unalom ellen.
Az unalom egy dolgoz jelez: a dolgok már egy ideje ugyanúgy zajlanak. Ez pedig azt jelenti, hogy érdemes valamin változtatni, valamit megújítani. Természetesen előforduló dologról van szó. A kapcsolat jellege dönti el, hogy milyen formában érdemes változtatni, több oldalról is megközelíthető a kérdés. Például van, akiknek az segít, ha több időt töltenek kettesben, míg másoknak az, ha elkezdenek meglepetéseket kieszelni a másik számára.
A lényeg: valami újat csempészni a kapcsolatba. A legjobb típusú változás azzal jár, hogy a kapcsolat működésének szabályai is átíródnak általa, ezáltal a dinamikája is megújul.
Természetesen az is előfordul, hogy egy kapcsolat azért válik unalmassá, mert a felek érzelmileg eltávolodtak egymástól, és belül már nem közösen tervezik a jövőt. Előfordulhat az is, hogy nem a kapcsolat meghosszabbítása mellett döntünk, ez is lehet előrevivő, és ez is továbblépéssel és megújulással jár.

2) Munka

brain-770044_960_720
Van, aki nem mert továbblépni Kép: Pixabay

A munkában a legtöbben a kiégéstől tartanak. Gyakran nem is olyan nehéz ezt az állapotot előidézni, főleg, ha olyan emberek vesznek körül, akik a munkát „szükséges rossznak” tartják számon, és inkább szidják azt, semhogy változtatnának a nekik nem tetsző dolgokon. Ha magunkra ismertünk az elégedetlen munkavállalóban, az azt jelenti, hogy bizony a munkánkban is hiányzik a változatosság, a továbblépés és megújulás.
Mit tehetünk ebben az esetben?
Először is érdemes megnéznünk, hogy azt a munkát, a szakmát nem szeretjük, vagy a munkakörnyezettel és a vállalattal van a problémánk. Utóbbi esetben a munkaváltás lehet jó ötlet, vagy a vállalaton belül (ha tehetjük) próbálhatunk meg változtatni a körülményeinken. Akkor viszont, ha a szakma problémás, elképzelhető, hogy komolyabb megújulásra van szükségünk. Az ún. életközépi válság is erről szól: az ember rádöbben, hogy nem azt csinálja, amit eredetileg vágyott volna, és nekifog, hogy megvalósítsa a valódi vágyát, amíg még érez elég energiát magában hozzá.

A fentiek természetesen csak kiragadott példák voltak arra nézve, hogy mit jelenthet a változás és a megújulás. Sok más módja is létezik a változásnak, és minél kreatívabbak vagyunk, annál inkább feldobhatjuk vele az életünket.

Fogytán az életereje? Tesztelje le!
A következő 26 kérdésre adott válaszból kiderülhet, hogy mennyire érinti önt a burn out – kimerültség, kiégés – problémakör. A kérdések a leggyakoribb kimerültség/kiégés-tüneteket, érzéseket érintik.

És végül, létezik a továbblépésnek egy olyan formája is, amely magára az életünkre vonatkozik. Amitől az érezzük, hogy halad tovább az életünk a sikeresség és boldogság irányába. Sokszor előfordul, hogy nem másba, mint élethelyzetekbe ragadunk bele pl. együtt lakunk barátokkal, amikor már jó lenne egyedül lenni vagy a párunkkal összeköltözni. Ezek a helyzetek is kedvtelenné, motiválatlanná tehetik az embert, ha hagyja, hogy tovább fennálljanak, mint az valójában jól esne. Itt is a továbblépés által nyerheti vissza az ember az életkedvét.

Összességében azt fontos meglátni, hogy gyakran az unalom és motiválatlanság oka nem más, mint az állandóság fennállása egy vagy több életterületünkön. Érdemes azt észrevennünk, hol van pontosan az elakadás, hol érezzük, hogy valami nem olyan, amilyenre vágyunk. És ha tudjuk, mi nincs rendben, onnan már csak egy lépés a változtatás…



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!