Facebook hozzászólás
384

4 végzetes hiba, ami váláshoz vezethet!

Minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, sőt a gyakori veszekedés sem ritka, még a több éves együttélés után sem. Mi jelezheti, hogy a rossz viszony végzetes is lehet? Van négy kommunikációs hiba, amely a válás előtt állókra jellemző.

John M. Gottman amerikai pszichológus kutatásai alapján elmondható, hogy előre lehet tudni, hogy mely házasságok fognak váláshoz vezetni. Ehhez nem kell jóstehetség, csak jó megfigyelési készség. A párkapcsolatok hétköznapi működésmódja mutatja meg, hogy kik azok, akik nagy valószínűséggel külön utat választanak, ha ezt idejében nem veszik észre, és ezeket nem orvosolják. De miből is lehet észrevenni, hogy már akkora baj van?

  1. Kép: Pixabay

    Kritika, szemrehányás:
    A másik becsmérlése, leértékelése, tetteinek negatív megítélése, véleményezése mind-mind ide tartoznak. A nehezebb időszakokban hajlamosak vagyunk inkább a negatívumokat észrevenni a másikban, könnyebben minősítjük a másikat valós vagy vélt hibáiért. Ez rendszerint kölcsönössé válik, kritikára kritikával válaszolunk viszonzásképp. Egy idő után nehéz megállítani az adok-kapok folyamatát. Ebben az elmérgesedett viszonyban a másik pozitív oldalát észre sem lehet venni, nem hogy dicséretet lehessen megfogalmazni.

  2. Megvetés:
    Itt már nem csak egyes tulajdonságainak a lebecsmérlése zajlik, hanem a személy egészének az elutasítása. Egy jól működő kapcsolat fontos ismérvének, az egymást övező tiszteletnek a teljes hiánya jellemzi a pár tagjait. Ráadásul ezt nem is rejtik véka alá, egymás gúnyolásáig, megalázáig is elfajulhat a kommunikáció.
  3. Védekezés:
    A kritizálás folyamatának természetes velejárója a védekezés. A másik szurkálódásainak elkerülése végett, mentegetőzni, szabadkozni próbálunk, védve a saját bástyáinkat. A felelősség alól való kibúvás időlegesen erősítheti az egyént, de a kapcsolatra rombolóan hat. A bizalom egyre alacsonyabb fokon működik.
  4. Elzárkózás:
    A bizalom hiánya végül a teljes elzárkózáshoz vezet. Falakat húzunk fel, hogy könnyebb legyen a védekezés, hogy ne tudjon bántani a másik. Viszont ez az intimitás lehetőségét is meggátolja. Egyre távolabb kerülve egymástól nem csak a negatív viszonyulás zárható el, hanem a pozitív kapcsolat is megszűnik. A harag közönnyé válik, ami a végső stádiuma a kapcsolatnak, az egymás mellett elélés végső soron a váláshoz vezet.
Hatalmi harcok a szerelemben – Kinek jó ez?
A másikat birtokolni és a szabadságában meghagyni, ez a szerelem örök dilemmája. Hogyan lehet úgy imádni valakit, hogy a szenvedély ne alakuljon át hatalmi harccá? Miként találhatjuk meg a biztonságos érzelmi egyensúlyt a kapcsolatainkban?

Hogyan lehet ezt az ördögi kört megállítani?

  • Váltsunk nézőpontot! Empatikus készségeinket alkalmazva próbáljunk belehelyezkedni a másik szemszögébe.
  • Tanuljunk meg engedni! Mérjük fel mennyit ér a saját igazunk védelme, a kapcsolat épségével szemben.
  • Tekintsünk előre a távoli jövőbe! Hosszú távú céljaink alapján ítéljük meg a hétköznapok nézeteltéréseit
  • Vegyük észre a másik pozitív oldalát! A jó tulajdonságokat hajlamosak vagyunk alapfeltételként kezelni, csak a negatívumok szúrják a szemünket. Fókuszáljunk a másik érdemeire és dicsérjük is meg érte őket. Cserébe hasonló viszonzást remélhetünk.
  • Forduljunk egymás felé! Szánjunk időt naponta egymásra. A meghitt beszélgetések stabilizálják a kapcsolatot. Könnyebb megelőzni a problémákat, mint orvosolni őket.
  • Törekedjünk a kompromisszumra! Nem kell az egyik félnek sem vesztesnek éreznie magát, keressük meg azt a megoldást, amivel mindketten elégedettek tudunk lenni.
  • Ha már kialakultak tartós problémák, nézeteltérések óvakodjunk az általánosítástól. Kezeljük egyedi esetként, már ettől könnyebben megoldhatóvá válik.

Ha ezek nem segítenek, érdemes szakemberhez fordulni segítségért. Minden eset egyedi, így az általános alapelvek nem minden helyzetre nyújtanak megnyugtató megoldást. (Forrás:pszichologuskereso.hu)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!