Facebook hozzászólás
2 784

Veszélyes-e műanyag edénnyel mikrózni? Megmondjuk!

Az utóbbi hónapokban újból előkerült egy évekkel ezelőtt felkapott téma, miszerint a műanyag edények mikrohullámú sütőben mérgező anyagokat bocsátanak ki. Vajon mi igaz ebből?

„Egy amerikai orvosi intézet (Walter Reed Army Medical Center) kutatócsoportja nemrég adta közre, hogy mikrohullámú sütőben nem szabad műanyag edényben ételt melegíteni!!! Csakis kerámia edényeket, illetve edzett üveget lehet használni, mert a műanyag és az ételben lévő zsír keveredése (a hó hatására) egy dioxin nevű anyagot vált ki, ami rákot okoz, főleg mellrákot. A dioxin nagyon mérgező anyag és a sejteket támadja meg. Az étel tetejére ne tegyünk műanyag fedelet, hanem egyszerű papírtörölközőt” – ez állt abban a lánclevében, amely még 2006-ban hasított végig az interneten, de már akkor is cáfolták az állítást. Az elmúlt hónapokban azonban ismét felmerült a kérdés, így érdemes újból megvizsgálni, mi igaz ebből. A Mindenár.hu járt ennek utána.

„Mikrózható” jelölésű edényt bátran lehet használni – Kép: sxc

Először is a legfontosabb: a levélben foglaltakat semmi nem igazolta, vagyis az arra alkalmas, „mikrózható” jelöléssel ellátott műanyag edényt bátran lehet használni a mikróban.

A levélben szereplő állítások nyomán még az illetékes állami hatóság is szót kért: az Országos Kémia Biztonsági Intézet (OKBI) májusban figyelmeztetést adott ki, amely szerint az említett levélben megfogalmazott állítások alaptalanok, tudományosan nincsenek igazolva. „A dioxinvegyületek elsősorban klórozott műanyagot tartalmazó hulladék, fa, szénhidrogének nem eléggé magas hőmérsékleten történő elégetésekor keletkeznek. Ezek a körülmények műanyag edényekben tárolt élelmiszerek mikrohullámú sütőben való melegítésekor nem jönnek létre” – derül ki az OKBI tájékoztatásából, amelyben az is szerepel, hogy az intézet a mikrohullámú sütőkben használt műanyag edényekből felszabaduló dioxinok által okozott egészségkárosodásra vonatkozó kockázatokat nem tartják reális veszélynek.

A megfelelő edényeket bátran lehet használni a mikróban – erősítette meg Szigeti Tamás,a független laboratóriumot működtető Wessling Hungary szakembere az élelmiszerárakat összevető, vásárlóknak tanácsokat nyújtó Mindenár.hu-nak. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy ellenőrizni kell, van-e jelölés az adott edényen, amely szerint mikróban használható. Merthogy azért vannak olyan műanyagok, amelyekből nemkívánatos, adott esetben akár mérgező anyagok is kerülhetnek az ételekbe a mikrózás során.

9 egészségromboló élelmiszer – biztos te is eszed!
Az vagy, amit eszel, mondják, ám sokszor mi magunk se tudjuk, hogy mivel ártunk a szervezetünknek. Íme 9 élelmiszer, amelyek fogyasztását jobb kerülni. Amellett, hogy semmi tápértékük nincs, rendszeres fogyasztásuk egészségromboló lehet.

Az OKBI szerint a dioxinvegyületek a környezetből akár napi szinten bekerülhetnek az emberi szervezetbe, és ott felhalmozódva kifejthetik káros hatásukat. A háztartási hulladékokban található klórtartalmú műanyagok – például PVC – hagyományos égetése során – 700–800 Celsius-fokon – keletkezhetnek dioxinok. Ne égessünk tehát műanyag hulladékot otthon a kertben vagy kályhájában, kemencéjében, kazánban.

Az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (US EPA) vonatkozó jelentése szerint a mérgező dioxin a szenet, hulladékot égető berendezések, a fémgyártásra szolgáló olvasztókemencék, a dízelmotoros autók kipufogója, a tartósított fa és a háztartási szemét elégetése során keletkezhet, a mérgező dioxinok négyötöde így került a környezetbe. Szigeti Tamás ezt azzal egészítette ki, hogy a dioxinok a természetben is előfordulnak: vulkáni füstökben, erdőtüzek füstjében és bizonyos agyagtípusokban is, egyelőre nem tisztázott geokémiai reakciók termékeként. (Forrás: Mindenár.hu)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!