Facebook hozzászólás
281

Van 200 ezred? Ezt bérelhetsz rajta!

Míg Berlinben és a Budapesten akár háromszobás lakást is bérelhetsz 200 ezerért, addig Londoban ennyiért csak egy lyukat kaphatsz! Meglepő eredmények születtek, amikor a szakemberek azt kutatták, hogy havi 200 ezer forintért hol mit lehet bérelni? Az amerikai albérlet közvetítő portál, a rentcafe.com, a japán MORI Intézet a világ legvonzóbb nagyvárosairól készített listája alapján összehasonlította az albérlet-árakat. Az Otthon Centrum kiegészítette mindezt saját, hazai adataival. Most jön a döbi! 

A legdrágább városok a világ nagy pénzügyi központjai, New York (Manhattan) és London, ahol átlagosan havonta 14-15 ezer forintnak megfelelő dollárt, illetve fontot kell fizetni a lakás egy négyzetméterére. Havi négyzetméterenként 13-14 ezer forintnak megfelelő bérleti díj sávban található Zürich, San Francisco, vagy olyan világvárosok, mint Hong Kong vagy Párizs.

A felmérésről:
A kutatásban a gazdasági teljesítmény, a kutatás-fejlesztés, a kulturális élet, a közlekedés fejlettsége és az élhetőségi mutatók alapján összesen 30 nagyvárost értékeltek a szakemberek. Ezek között 15 európai központ szerepelt, Közép Európából egyedül Bécs. +1 városként vizsgálta az Otthon Centrum Budapestet.

A lista „végén”, a legkedvezőbb bérleti díjakkal jellemezhető Isztanbul, Berlin, illetve a távol-keleten Sanghaj, Peking és Szöul is. Az ismertebb európai fővárosok, Bécs, Brüsszel vagy Amszterdam a középmezőnybe tartoznak. Ezzel szemben Budapesten ennyi pénzért egy átlagos albérletért havonta 1900-3700 forint/mn fizetnek az elhelyezkedés függvényében – mondta Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője.

Lakásban, heverőn fekvő férfi újságot olvas, Kép: pexels
Kép: pexels

Európában az átlagos havi, egy négyzetméterre vetített bérleti díj szintje Berlinben és Isztanbulban hasonlít leginkább a budapestihez. Bécsben, Frankfurtban átszámítva 4100-4200 Ft, Brüsszelben 5000 Ft, Amszterdamban, Koppenhágában mintegy 7000 Ft, a legdrágább városokban, például Londonban, vagy Párizsban 12-14 ezer Forint az egy négyzetméterre vetített lakásbérleti díj havonta.

A felmérés adatait alapul véve az Otthon Centrum megvizsgálta, hogy 200 ezer Ft/hó bérleti díj hány négyzetméteres lakásra elegendő a felmért városokban. Ezt összevetve az Otthon Centrum albérleti statisztikájával az látható, hogy ezért, az itthon már komolyabb összegnek számító, havi összegért Zuglóban és néhány külső pesti kerületben, így pl. a XVI. vagy a XX. kerületben 80-90 m2-es lakás,a frekventált belső pesti kerületekben (a VI, VII, VIII., IX. kerületben) már csak 73-78 m2, Budán a II. és XI. kerületben pedig 73-74 m2-t bérelhetünk. A 2017 január-szeptember között megkötött albérleti szerződések adatai alapján a legdrágább fővárosi kerületekben 55-70 m2 körüli lakást kapunk ennyiért.

A jelentősebb európai központokban azonban ennél is kisebb lakások bérlésére futja ebből az összegből. Bécsben csak 47,6 m2-t, Amszterdamban egy nem egészen 30 négyzetméteres garzont, Párizsban Londonban, Zürichben pedig lakást nem, csak egy szobát (14-15 m2-t) kapunk ennyi pénzért.

Az idei év első három negyedévében kiadott lakásainak adatait a tavalyi év egészének átlagához viszonyítva a legnagyobb mértékben az első kerületben emelkedtek a bérleti díjak, míg a legdrágábbnak számító belső pesti kerületekben stabilizálódni látszik az albérlet-piac.

Ezt csináld, és többet ér a kéglid!
Egyre többen döntenek lakóingatlanuk eladása helyett olyan beruházások és felújítások mellett, amelyeknek értéknövelő hatása lehet az ingatlanpiaci változások hatására. Biztos befektetés a konyha korszerűsítése, és a télikert építése, hiszen ezek akár húsz százalékkal is megemelhetik a későbbi eladási árat.

Az átlagár és az árnövekedés tekintetében is stabilan tartja pozícióját a XIII. kerület, míg Budán a II. és a XI. kerület a legnépszerűbb albérlet szempontjából. Budapest nemzetközi összevetésben Berlinnel, Isztambullal és néhány távol-keleti metropolisz árszintjével vetekszik, viszonylag olcsónak mondható. Frankfurtban, Bécsben az átlagos budapesti bérleti díj közel dupláját kell fizetni, a legdrágább kerületek átlagához képest is 10 százalékkal drágább a lakásbérlet, míg Amszterdam, Koppenhága vagy a svájci nagyvárosok bérleti díja többszörösei a fővárosi albérleti díjaknak. Európán túl kitekintve a hazai bérleti díjakhoz leginkább a távol-keleti nagyvárosok, Peking, Sanghaj és Szöul bérleti díjai hasonlítanak, ahol átszámítva 2500-3000 Ft egy négyzetméter bérleti díja. A felmérésben szereplő legdrágább városrész, New York Manhattan negyede, ahol havonta több, mint 15 ezer forintnak megfelelő dollárt kérnek egy lakásnégyzetméterért havonta.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!