Facebook hozzászólás
357

Soha véget nem érő parazitaszezon?

A klímaváltozás és a paraziták kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően a hagyományos értelemben vett parazitaszezon kezd eltűnni, és a téli időszakban sem csökken az élősködők száma. Éppen ezért fontos, hogy a négylábú kedvenceket egész évben védjük a külső paraziták ellen.

Az egyre melegedő klíma mellett hazánkban az áradások számának növekedése is táptalajt ad az egyre gyakrabban előforduló vérszívó inváziónak. A Közép-Európában élő 100 szúnyogfaj közül minden tizedik okozhat az emberre és állatokra egyaránt veszélyes megbetegedést.

Kép: Pixabay
Kép: Pixabay

Annak ellenére, hogy a bolhák nem kedvelik a tartósan 3 Celsius-fok alatti hőmérsékletet, kiváló az alkalmazkodóképességük, a kullancsok pedig a kellő nedvességtartalom mellett az extrém hőmérsékletet is jól tűrik.
A kullancsok általában a cserjékről, fűszálakról, aljnövényzetből másznak fel a kisállatokra, még az enyhe téli időjárásban is. A veszély csak tartósan száraz és 0 Celsius-fok alatti hőmérséklet esetén mérséklődik, de ekkor sem kizárható a jelenlétük
. Így a külső parazitaszezon nem szűkíthető le a nyári hónapokra, az őszi és téli időszak is számos veszélyt jelent. A kisállatok külső parazita elleni védelméről az egész év során gondoskodni kell” – hívja fel a figyelmet az MSD Animal Health szakértője.

Ahogy a kullancsok, úgy a bolhák is rendkívül alkalmazkodóképesek, még a téli hideg sem pusztítja el minden esetben a petéket, gyakran a fagypont alatti hőmérsékletet is túlélik. A ideális körülményekre várva, a bolhalárvák akár fél évig is képesek életben maradni mielőtt kifejlődnének, a fejlett példányok pedig a kutyák és macskák bundájában keresnek menedéket a téli hideg ellen.

Gazdik figyelem! Ezek az élősködők emberre is veszélyesek
Az élősködők nem csak állataink egészségét veszélyeztetik, de mi magunk is számos súlyos betegséget elkaphatunk rajtuk keresztül. A tavasztól őszig tartó kullancs- és bolhaszezon már a múlté, egész évben számolnunk kell a veszéllyel. Érdemes a legújabb fejlesztésű megelőző szereket használni.

Egy nőstény bolha naponta 40-50 petét is rakhat, és a petékből akár 20.000 új bolha is kifejlődhet. A teljes kifejlettséget – a külső hőmérséklet függvényében – 1-6 hónap alatt érik el. A közlekedés sem jelent nekik gondot, hiszen testüknél 110-szer hosszabb távolságra is képesek elugrani, ami megfelel annak, mintha egy átlagos felnőtt átugrana egy 30 emeletes épületet. Ugyanakkor tévhit, hogy a háziállatok más kutyától vagy macskától lesznek a leggyakrabban bolhásak.

„Különösen fontos, hogy távol tartsuk az élősködőket a házi kedvencektől, hiszen így számos emberre is veszélyes betegség terjedését előzhetjük meg. Ráadásul egy meglévő betegség kezelése várhatóan jóval költségesebb, mint a korszerű megelőzés. Mivel a külső paraziták a klímaváltozás mellett a megelőző szerekhez is kiválóan alkalmazkodtak, érdemes az állatorvosoknál elérhető, innovatív termékeket alkalmazni” – tette hozzá az MSD Animal Health szakértője.

A te cicád is szoronghat!
Míg néhány évtizede inkább az egerészés miatt tartották a cicákat, mára a doromboló szőrgombócok igazi házikedvencekké, sőt, a család teljes jogú tagjává váltak. A szeretetteljes környezet ellenére azonban számos tényező szorongást okozhat a kedvenceknél, ami igencsak megnehezíti a gazdik mindennapjait is. A téma szakértőinek segítségével nézzük, hogy mitől alakulhat ki a macskastressz, melyek az árulkodó jelek, illetve hogyan lehet kezelni a problémát.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!