Facebook hozzászólás
174

Nem csak a magyarok stresszelnek

Az egészséges munkahelyen kezelik a stresszt! –  ez a mottója annak a napokban elindult és két éven át tartó átfogó európai kampányának, amelyet a munkahelyi stressz okozta problémák jobb kezelésére indítottak útnak. Európában a munkahelyi átszervezés és a munkahely megőrzésével kapcsolatos bizonytalanság kelti a legnagyobb félelmet a munkavállalókban. Holnap meghirdetik a munkahelyi stressz enyhítése terén leginkább bevált európai gyakorlatok, eljárásmódok vetélkedőjét.

Kép: sxc

A második leggyakoribb munkával kapcsolatos egészségügyi probléma Európában a munkával kapcsolatos szorongás, feszült lelkiállapot – rögtön a váz- és izomrendszeri rendellenességek után. Az Európai Munkabiztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) által végzett felmérés során megkérdezett alkalmazottak 51 százaléka szerint mindennapos jelenség a munkával kapcsolatos feszült lelkiállapot, 40 százalék pedig úgy véli, hogy saját munkahelyén nem kezelik megfelelően a szorongás problémáját.

Az átszervezéssel, illetve a munkahely megőrzésével kapcsolatos bizonytalanságot jelölte meg a munkahelyi szorongás kiváltó tényezőjeként a válaszadók 72 százaléka, a túlzott mértékű munkaterheket és a túl hosszú munkaidőt 66 százalék, a munkahelyi megaláztatásokat, illetve zaklatást pedig 59 százalék minősítette stresszforrásnak. Mindezekhez képest az, hogy milyen is az a munkahely, amelyhez ragaszkodnak, vagy hogyan is érzik magukat a munkahelyükön, másodrangú kérdéssé vált a munkavállalók számára. Maga a munkahelyi stressz a munkaidő-kiesés 50-60 százalékánál kimutatható a háttérben.

Beállt a nyakad? Megszüntethető a fájdalmad!
Fordítanád, de se jobbra, se balra nem megy? Az ülőmunkát végzők többségénél bizony gyakran előfordul a nyaki merevség és izomfájdalom, amely hosszabb időre állandósulhat is. Megfelelő kezeléssel, aktív fájdalomcsillapítással azonban megszüntethető.

A mostani kampány – amelyet Andor László foglalkoztatási EU-biztos, Vaszilisz Kegkeroglu görög munkaügyi miniszterhelyettes és Christa Sedlatschek, az EU-OSHA igazgatója hirdetett meg – ahhoz kíván támogatást nyújtani, hogy a munkaadók, vállalati vezetők és a dolgozók, illetve az őket képviselő szervezetek „találjanak egymásra” az ilyen gondok enyhítésénél.

„Az egészséges munkahelyen kezelik a stresszt” mottóval indult kezdeményezés keretében két éven át több száz szervezet bevonásával tanfolyamokat, konferenciákat, szakmai műhelyrendezvényeket tartanak szerte Európában, és a téma iránti érdeklődést poszter-, film- és fotópályázatokkal, kvízműsorokkal is igyekeznek felkelteni. Holnap, április 15-én meghirdetik a munkahelyi stressz enyhítése terén leginkább bevált európai gyakorlatok, eljárásmódok vetélkedőjét. A legsikeresebbek jövő áprilisban vehetik majd át a díjakat.

Próbáld ki a szemjógát! Íme 6 könnyű gyakorlat!
Mindennapjainkban a szemünk van a legnagyobb igénybevételnek kitéve. Hiszen rögtön reggel, amikor felébredünk, és kinyitjuk a szemünket, máris terhelésnek tesszük ki. Egészen az esti elalvásig. Ennek ellenére nemigen jut eszünkbe – legfeljebb a számítógép előtt eltöltött órák vagy túl hosszúra nyúlt olvasás után –, hogy a szemünknek is szüksége van egy kis pihenésre. Éppen úgy, mint nekünk.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!