Facebook hozzászólás
271

Mire jó a társasház biztosítása?

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mire is vonatkozik pontosan a társasház biztosítása. Pedig egy társasházi káreset akár a teljes lakóközösség életét is érintheti, a kár összege pedig a milliós nagyságrendet is elérheti.

Fontos a közös vagyontárgyak,  helyiségek megvédése – Kép:archív

Magyarországon a lakások jelentős része társasházakban van. A háború előtt épült régi, belvárosi házak, a lakótelepi épületek – a ’80-as évtizedben évente 25 ezer lakótelepi lakás  épült –, és az új társasházak lakói egy-egy lakóközösséget alkotnak. Tagjaik számára a közös vagyontárgyak,  helyiségek állapota ugyanannyira fontos, mint azoknak, akik önálló házakban élnek. „Napjainkban 3,9 millió ember egy közösségi térbe érkezik, mielőtt a saját lakásának ajtaján belépne, először így a biztosítás kötése, főként a gyakori káresetek, rongálások miatt, az adott lakóközösség képviselőjének kiemelt felelőssége” – mondta Halmos Gyula, a Groupama Garancia Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője. Társasház-biztosítás köthető kifejezetten közös tulajdonra, vagy a közös tulajdonokon túl a lakások épületrészeire és a lakások ingóságaira. A leggyakoribb forma a közös tulajdonra és lakások épületrészeire, vagyis a társasház egészére köthető biztosítás. Emellett a társasház-biztosításnak létezik számos egyéb kiegészítése, amely a kaputelefonok és felvonók rongálására, épülettartozékok lopására, géptörésekre és garázsokban tárolt személygépjárművek káraira is fedezetet nyújt – tájékoztat a szakember. Nem ártana a telefonokra és más drága készülékekre is biztosítást kötni – bár itthon ez egyelőre nem szokás.

A két legfontosabb teendő társasházi kár esetén
1. Az eseményt két munkanapon belül jelentsük!
2. Soha ne fogjunk a kár kijavításba a bejelentés előtt, az állapotán csak a kárenyhítéshez, a további károsodások elkerülése érdekében szükséges mértékben változtassunk, mert a biztosítónak joga van elutasítani a károsult igényét a lényeges körülmények kideríthetetlenségére hivatkozva!
A károsult akkor is köteles bejelenteni az eseményt, ha balesetveszély áll fenn a károsodás miatt, és megjegyezni, hogy mielőbbi kárrendezést kér. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy a kárról fotót készítsünk, és a maradványokat megőrizzük.
A szabályzatokban az is szerepel, hogy a károsodást, annak helyeit 5 munkanapig ellenőrizhető állapotban kell tartani, tehát nem szabad visszatakarni, burkolni vagy javítani a helyszínelés előtt!

A társasház biztosítása azért is fontos, mert a káresemények összege akár milliós nagyságrendű is lehet. A nem karbantartott, évtizedes gáztüzelő, fűtő berendezések robbanásokat, tűzkárokat okozhatnak, amelyek jelentős, nagy összegű károkkal járnak – mondja Halmos Gyula. A legnagyobb kárösszeggel bíró társasházi kár a tűzkár, amely nemcsak sok lakót érinthet, hanem általában kiköltözéssel is jár. A megfelelő társasház-biztosítás ezekre a költségekre is fedezetet nyújt a biztosítási feltételekben foglalt mértékig.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!