Facebook hozzászólás
532

Még a cigicsikk is jó valamire!

Több mint kétmillió csikket gyűjtöttek össze Magyarországon 2013 óta. A haszontalannak tűnő hulladékból műanyag raklapok, öntözőkannák és további termékek készülnek.

A Csikk Brigád – a TerraCycle és a Philip Morris Magyarország Kft. együttműködésével létrejött cigarettacsikk-újrahasznosító program – 2013-ban indult, eredményességét jól tükrözi az a több mint kétmillió csikk, amelyet a résztvevők országszerte gyűjtöttek a program  indulása óta.

A Tom Szaky által alapított TerraCycle piacvezető a hagyományosan nem újrahasznosítható hulladékok feldolgozásában. (A magyar származású üzletemberrel itt olvashatsz egy érdekes interjút!) A világszerte már több mint húsz országban működő cég célja, hogy a közösségi szellemre támaszkodva minél többféle hulladéktípus szelektív begyűjtését megszervezze, és széles körű újrahasznosítási megoldásaival a hulladéklerakókat és -égetőket feleslegessé tegye.

A hazánkban 2012 óta jelen levő cég egyik legizgalmasabb kezdeményezésének tekinthető a Csikk Brigád. A cigarettahulladékok újrahasznosítására életre hívott programhoz, mely a környezettudatosság terjedésével egyre nagyobb népszerűségnek örvend itthon is, mára már több mint száz vállalat, szórakozó- és vendéglátóhely csatlakozott. Lelkes munkájuknak köszönhető az a kétmillió összegyűjtött cigarettacsikk, amelyből műanyag raklapok, öntözőkannák és számos további termékek készülnek.

A TerraCycle filozófiájával egyetértve csatlakozott a Csikk Brigádhoz a Budapest VII. kerületében található Filo Bár is, amely a nyitásával egy időben kezdte meg a csikkgyűjtést, és három hónap alatt már több mint tízezer csikket küldött be újrahasznosításra. Nagy Márton és Simonics Miklós, a bár tulajdonosai elmondták, hogy a csikkek szelektív gyűjtése gyorsan a napi rutin részévé vált, és a kezdetektől nagy sikerrel működik, sőt, felhívásukra több környékbeli vendéglátóhely is csatlakozott a programhoz.

Te tudod, hogy mi újrahasznosítható?
Eltérő rendszerességgel, de immár a magyar lakosság 55%-a gyűjti szelektíven az italos kartondoboz hulladékot, noha ennél jóval nagyobb arány, 89% tudja, hogy ez a csomagolási hulladék újrahasznosítható.

„Az ELTE Vezér úti kollégiumában 2013 októbere óta 6000 szál csikk gyűlt össze – nyilatkozta Mudra Viktória, az ELTE-EKSZ fenntarthatósági programvezetője. – A kollégium mellett az őszi szemeszterben az egyetem többi intézetében is szeretnénk megkezdeni a gyűjtést, amelynek megvalósulásával több ezer csikk begyűjtése várható havonta.”

A Csikk Brigád idén először jelenik meg Magyarország egyik legismertebb képkulturális eseményén, a „Te miben hiszel?” 14. ARC közérzeti kiállításon, amely idén szeptember 5. éa 21. között megtekinthető Budapesten, az Ötvenhatosok terén (Felvonulási tér). „A közösségi csikkgyűjtés remek alkalom arra, hogy felelősen gondolkodva, együttes erővel hozzájáruljunk környezetünk tisztaságához – nyilatkozta Németh Ferenc, a Philip Morris Magyarország vállalati kapcsolatok igazgatója.

Magyar versenyző a legjobbak között!
Magyar versenyzőre is szavazhat a közönség az augusztus 12-én elindult és október 15-éig tartó közönségszavazáson az Electrolux Design Lab formatervezői versenyen. A pályamunka PET palackok újrahasznosításán alapul.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!