Facebook hozzászólás
260

Legyező helyett – hitek és tévhitek a klímákról

Hosszú hónapok óta adják egymásnak a kilincset az ügyfelek a Klímatechnikánál – mondja az irodavezető, Hajnal Péter. Feltehetően épp a klímaváltozás miatt egyre nagyobb az igény a berendezések iránt, de nincs általános tanács, hogy ki milyet vásároljon?

Modern nappali, Kép: pixabay
Minden lakásba más kell! Kép: pixabay

Mindenkinek más az igénye, mások az ablakai, más a lakása. A szakember szerint az a legfontosabb, hogy a tervezéskor nem szabad alulméretezni a készülékek számát, hatékonyságát.

– Sokan esnek abba a hibába, hogy például egy 70 négyzetméteres panel lakás nappalijába beszereltetnek egy készüléket, és azt hiszik, hogy ezzel az egész otthonukban megfelelő lesz a hőmérséklet. Csakhogy a falak, az ajtók útját állják a beáramló hideg levegőnek. A ventilátor nyomja befelé a hideget, és a fizika törvényeinek megfelelően az leszáll. A padlón tehát 22 fok lesz, mell magasságban pedig 32. Ilyenkor gyullad be a szem, jönnek az ízületi panaszok, köhög az egész család. Ennél egészségtelenebb dolgot nem is tudok elképzelni. Ezt már csak az tudja tetézni, ha a berendezést ki-be kapcsolgatják. –

Szezon előtt, évente egyszer mindenképp tanácsos kitisztítani még a legmodernebb készülékeket is, és ez vonatkozik a nyaralókra is – javasolja a szakember.

– Különösen igaz ez olyan helyeken, ahol a hűtőfűtő berendezések mellett szellőztetnek is, és a közelben sokféle növény pollenje is előfordul a levegőben. Ezek bekerülhetnek kondenzvízbe. Ilyenkor érzünk a lakásban büdöset. Ez olyan mint a többször megázott ruha: előbb-utóbb büdös lesz, és ki kell mosni! Találkoztam olyan helyzettel, ahol két-három év után már ki is csírázott a növény a vizes tálcában! –

Nő a kádban grafikus ábrázolás, Kép: publicdomainpictures
Kép: publicdomainpictures

Egy időben sokan vásároltak úgynevezett mobil-klímát.

– Előnye, hogy olcsó, és csak egy kis kijárat kell az ablakon vagy a falon a külvilág felé. Valójában nagyon korszerűtlen készülék. Egy szerkezetben van a kül- és a beltéri egység, ezért befelé nyomja a hideget, de a másik oldalán – ugyanabba a légétbe a meleget is. Sokat fogyaszt, nagyon hangos, a tálcáját gyakran kell tisztítani. –

Felállt a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság. Hajnal Péter szerint legfőbb előnye, hogy ma már csak olyan szerelők helyezhetik üzembe a készülékeket, akik valóban értenek hozzá. Az alkalmanként több százezer forintban kerülő berendezések után ugyanis a garanciát a szerelést végző szakember vállalja. Hiba esetén ők tárgyalnak a gyártóval. 2015. januárja óta lakossági használatra elvileg már csak úgynevezett inverteres klímák kaphatók.

– Csak jókat tudok mondani a legmodernebb hűtő-fűtő berendezésekről. Legnagyobb előnyük, hogy saját magukat szabályozzák, energiatakarékosak. Nem kell ki-be kapcsolgatni, érzékelői pontosan beállítják a komfortérzetnek legmegfelelőbb hőmérsékletet. Jó hatásfokuk abban rejlik, hogy nemcsak a levegőt, az egész közeget temperálják. Finn tapasztalatok szerint télen, a -20 fokban is kitűnően működik. Az ottani, olcsó megújuló energiával működő berendezések beváltották a hozzájuk fűződő reményeket. Egyébként nálunk, az irodában is ez működik – hibátlanul – tette hozzá a szakember.

…És ha nincs klímánk, íme, néhány hasznos ötlet az életmód-tanácsadótól!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!