Facebook hozzászólás
576

Lakásfelújítás okosan – hogyan járunk jól?

Rosszul is járhatunk a meggondolatlan lakás-felújításokkal, beruházásokkal? Mit újítsunk fel, cseréljünk ki a lakásunkban, ha kevés a pénzünk, és mit, ha sok? Mi legyen az első lépés, és mi az utolsó? Mitől lesz kisebb a rezsi, de rosszabb a közérzetünk? Most gyakorlati választ adtak a kérdésre.

Végigelemezte a háza felújítását a VGF szaklap egyik szakértője. A 3 éves projekt alatt arra kereste a választ, hogy milyen beruházásoknak van értelme, és mi az, amit önmagában nem érdemes megcsináltatni. Az eredmények szerint pl. csak az ablakcsere önmagában káros, az csak más, párhuzamos lépésekkel együtt éri meg.

Ne csak a nyílászárókra koncentráljunk Kép: Pixabay

Folyamatos vita, vagy nevezzük úgy, marketingháború zajlik az épületipar beszállítói között arról, hogy mi a leghatékonyabb módszer, amivel fogyasztáscsökkenést tudnak elérni az épületeknél. A témában más-más eredmények születnek, attól függően, hogy akivel beszélünk, az ablakot, ablakszigetelést, kazánt, hőszivattyút, ionkazánt, napkollektort, napelemet, szigetelőanyagot avagy épületgépészeti szabályozást akar eladni. Szinte mindenki a saját termékét állítja előtérbe, de hát a marketing már csak erről szól.

Előre bármit meg lehet ígérni, de most a VGF szaklap szakértője megnézte, mi történik a gyakorlatban, egy 82 m2-es, tégla falazatú, gázkazán-fűtésű, radiátoros, 4 ember által lakott családi ház energetikai felújítása közben és után.

A felújítás lépései 3 év alatt történtek, így jól lehetett mérni az egyes beruházások eredményét. A három éves projekt során a következő eredményekre és következtetésekre jutottak a szakértők:

  • Ha csak nyílászárócserére koncentrálunk, de nem alkalmazunk légbevezetőket, még a szigetelt falak mellett is megjelenik a penészesedés problémája, és az ablaknyitásos szellőztetéssel több energia vész el, mint amennyit megtakarítunk. Csak ezt elvégeztetni önmagában tehát káros!
  • A födém- és falszigetelés önmagában is hasznos, jelentős megtakarításokat eredményez.
  • Az egyedi helyiségszabályozás hasznos, és ez is jelentős, talán a legnagyobb mértékű megtakarításokat eredményez.
  • A kazáncsere önmagában is hasznos, szintén jelentős megtakarítást eredményezhet.
  • Az árnyékolók beépítése önmagában is hasznos, mivel csökkenti a lakás hűtési igényét.
  • Ami életvédelmi, egészségügyi, komfort- és állagvédelmi szempontból rendkívül fontos beruházás, de nem rezsicsökkentő hatású: a légbevezetés biztosítása, azaz hogy ellenőrzött körülmények között folyamatosan jusson friss levegő a lakásba. A hermetikusan lezárt lakás penészedik, felgyűlik a szén-dioxid és szén-monoxid stb.

További hasznos tanácsokról a VGF szaklapban olvashatunk.

Így spórolhatunk a fűtésen
Nem is gondolnánk, mennyit megspórolhatunk, ha kicsit odafigyelünk a háztartásunk napi működésére. Kezdjük rögtön a fűtéssel, hisz otthonunk energiaigényének több mint 70%-át ez teszi ki, nem utolsósorban azért, mert nem fűtünk hatékonyan.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!