Facebook hozzászólás
235

Itt a tojás, hol a tojás! De milyen tojás?

Ha az árat nézzük, a tojás az egyik legkörülményesebben kiválasztható termék. Van belőle ketreces, mélyalmos, bio és másmilyenek is. Meg vannak a méretek, mint a ruháknál: S, M meg L. Ezek pedig mind befolyásolják az árát. És akkor a „kódfejtésről” még nem is beszéltünk…

Mindjárt itt a húsvét, így aztán az amúgy a hétköznapokon is szinte nélkülözhetetlen tojás meg persze az ára most még inkább komoly kérdés lehet számunkra. Melyik fajtát és milyen méretűt válasszunk? És mi alapján?

Kép: sxc

Valóban nehéz megmondani, hogy mégis melyik tojás lehet a legjobb választás. Épp emiatt kötelező 2012-től a kilós ár feltüntetése, de azért, valljuk meg, a többség még mindig a darabárra koncentrál. Pedig épp az volt ennek az intézkedésnek az egyik magyarázata, hogy a tojástermelők számára igencsak előnytelen, ha a legkisebb méretű, S jelöléssel ellátott tojásokkal kell versenyeznie a normál vagy nagyobb méretűeknek. És valóban, a szemmel becslés gyakran becsapja az embert. A húsvét előtti héten is az S-es méretű tojás lehet csalóka vásárláskor – írja a mindenár.hu. Egyébként a receptek általában M-es tojásokra vannak szabva, ha S-es tojást haysználunk, akkor ajánlott az ételbe többet tenni.

Ha a méreten és az áron átküzdöttük magunkat, akkor jönnek a „kódok”. A tojásokon lévő számsor első számjegye a tyúkok tartási módját (technológiáját) jelöli:

Omega-3
Az Omega-3 jelzésű tojás olyan tyúkoktól származik, amelyeket lenmagban gazdag táplálékkal etetnek. A lenmag ugyanis nagy mennyiségben tartalmaz omega-3 zsírsavakat, és ezek egy része átmegy a tojásba is. Bár ez a mennyiség a nyomába sem ér a tengeri halakban, halolajban található mennyiségnek, azért az étrendünket egészségesebbé teheti.

0 – biotojás, ökológiai tartásból,
1 – szabadtartás, kifutós tartási rendszerből,
2 – alternatív vagy mélyalmos tartási mód,
3 – ketreces tartási mód.

Ezután a származási ország betűkódja következik, ami a magyar tojás esetében HU. Ezt követi az állattartó telep azonosítója, ahol az első két szám a főváros vagy az adott megye kódja, például a 20-as Budapestet jelöli, Győr-Moson-Sopron megyét pedig a 07-es.

Persze az embernek vannak elképzelései, hogy a tartást jelölő 0-ás kód a legjobbat, a 3-as a legkevésbé jót jelenti, de mihez kezdjünk azzal, hogy vannak, akik a mélyalmos tojást jobb minőségűnek tartják a ketrecesnél, de vannak, akik pont fordítva? Még a baromfiszakma is vitatkozik ezen, merthogy higiéniailag, a tojás tisztasága szempontjából a ketreces felülmúlja a mélyalmost. Az viszont tény, hogy a mélyalmos általában drágább – derül ki a mindenár.hu összeállításából..

Te mit tudsz a lisztről? Ezt biztosan nem!
Amennyire hétköznapi konyhai alaptermék a liszt, olyannyira keveset tudunk róla. A fehér búzalisztről úgy gondoljuk, hogy ajánlatos nem túl sokat használni belőle, a teljes kiőrlésűekről pedig szinte gondolkodás nélkül azt mondjuk, hogy nagyon egészségesek. De biztos, hogy így van?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 451

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!