Facebook hozzászólás
409

Hogyan spórolhatunk a legtöbbet?

Vessünk egy pillantást a legtöbb otthonban előforduló villanybojler biztonsági szelepére! A szelep feladata a felfűtés során bekövetkező térfogat-növekedés okozta túlnyomás kiegyenlítése. Ha nem fűt a bojler, nem szabad csepegni a szelepnek.

Vessünk egy pillantást a legtöbb otthonban előforduló villanybojler biztonsági szelepére! A szelep feladata a felfűtés során bekövetkező térfogat-növekedés okozta túlnyomás kiegyenlítése. Ha nem fűt a bojler, nem szabad csepegni a szelepnek.

Ha mégis folyik, először a szelep fogantyúját fordítsuk az óramutató járásával ellentétes irányba, amikor intenzíven fog folyni. Ha elengedjük, magától visszaáll alaphelyzetbe. Ha műszakilag kifogástalan, megszűnik a csepegés.

Ha továbbra is folyat, ajánlatos a csere. Ez esetben érdemes megfontolni egy nyomásszabályozó beépítését is a szelep elé, mert a rendellenes működést okozhatja a vízvezeték rendszer  egyre növekvő üzemi nyomása is.

A beszerzett új szelep bekötése nem bonyolult, csupán a jelzett folyásirányt, és a vízszintes elhelyezést kell betartani. Ha nyomásszabályozót is beépítettünk, úgy állítsuk be, hogy ha nem fűt a bojler, ne csepegjen a szelep.

A másik szinte láthatatlan kis zsebtolvaj a wc rendellenesen túlfolyó szelepe. Ennek viszonylag egyszerű a beállítása, mert a tartály fedél alatt hamar megtaláljuk az állítócsavart, amellyel be tudjuk állítani a kívánatos vízszintet.

Nem célszerű magasra állítani, hiszen egy fél centinyi szintkülönbség több liter vizet jelenthet. Ma már elfogatható áron beszerezhetők azok az öblítőtartályok, melyek öblítési mennyiségét szükség szerint magunk szabályozzuk.

Gondot okozhat, a ma már mindennapos csőtörések miatt a csőbe kerülő mechanikai szennyeződés, mert a wc szelep kicsiny furatát eltömheti. Emiatt is és a széles körben terjedő kerámia betétes csapok védelme miatt is érdemes a bejövő vezetékbe egy szűrőt beépítetni.

Ugyancsak indokolatlanul növeli a víz – és csatornadíjunkat villany – vagy gázbojler nagy távolsága a legtöbb melegvizet igénylő konyhától! Gondoljuk meg, mire több métert megtesz a melegvíz, mert addig folyatjuk, míg oda nem ér a meleg, mennyi megy feleslegesen a csatornába! Ilyen esetben érdemes egy szabadkifolyású 5-10 literes, lehetőleg alsó elhelyezésű forróvíztárolót beépíteni. Jelentős víz és energia megtakarítás érhető el.

Ha lakásunk vizesblokkjának fölújítása van soron, amennyiben egyedi szilárd tüzeléssel fűtünk, tízéves tapasztalat alapján bátran ajánlom a kereskedelembe beszerezhető kettős üzemű (elektromos és központi melegvízfűtésű) forróvíztároló beszerelését.

A készülékben megtalálható az elektromos fűtés valamennyi kelléke, és mellette, mint egy radiátor, beköthető a melegvíz fűtési rendszerbe. A fűtési szezonban nyugodtan kikapcsolható az elektromos része. Az élettartama, és a vízkövezési intervallum megduplázódik, és jelentős elektromos áramot takarítunk meg.

Rendkívül nagy előnye ennek a megoldásnak, hogy egyszerűen megoldható nyári időszakban egy kb. két négyzetméteres, akár házilag elkészített, a tetőn elhelyezett napkollektorral való működtetése is.

A gondolatébresztő után, ha fölkelti érdeklődésüket ez  a jelentős energiát megtakarító módszer, az interneten szinte minden tudnivaló megtalálható a gyakorlati kivitelezéshez.

A cikk szerzője: Kiss Zsigmond



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Mi a német juhászkutya népszerűségének titka?

Nem lehet elvitatni, hogy az egyik legnépszerűbb fajta a német juhászkutya. Nemcsak munkakutyakánt lehet rá…

Stílusos női cipők a trendek tükrében

Ahogy az évszakok változnak, úgy változnak az irányzatok - ideértve a legújabb női cipőket - és a trendek is. A…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!