Facebook hozzászólás
406

Fantasztikus video! Ez történik veled szúnyogcsípéskor!

Legtöbbször már csak azt érezzük, hogy csíp, ég viszket – a kullancs csípésekor, bőrünkbe fúródásakor még ezt sem. A szúnyogcsípés viszont pontosan beleillik a sorba. Ezen a fantasztikus videón pontosan látszik, hogy mi is történik a szúnyogcsípés közben.

A felvétel elkészítéséhez egy a malária terjesztésében élenjáró szúnyogfajt, valamint egy átmenetileg elaltatott egeret használtak a párizsi Pasteur Intézet kutatói A videón jól látszik, hogy a szúnyog szájszerve, amit általában egy csőnek hisznek az emberek, valójában hihetetlenül összetett és mozgékony rendszer. Szúráskor hat szúróserte mélyed a bőrbe. Ebből négy a szúrást segítő, a sejteket szétválasztó, azokba belekapaszkodó nyúlvány, a nyál és a vér áramlása a központi, két csőből összeálló szerven keresztül történik. Ezeken a csöveken keresztül kerülnek be a vérbe például a malária vagy a Borrelia kórokozói, de akár más fertőző mikroorganizmusok is.

Ez történik csípés közben:

Szúráskor a szúnyog nemcsak a bőr felső részét vizsgálja végig, de behatolás után is alaposan körbetapogat, míg végül megtalálja a szívásra alkalmas eret. Nyugodt körülmények között többször is próbálkozik, egy-egy szívás többperces keresgélés eredménye.

A vizsgálat egyik legmeglepőbb eredménye, hogy a használt szúnyogok fele nem járt sikerrel: szúrni szúrtak, de a mikroszkópos felvétel tanúsága szerint vért nem szívtak. Amikor azonban sikerült eret találni, olyan vehemensen kezdtek szívni, hogy a felvételen látszik, ahogyan az ér szinte összeomlik a szívóhatás miatt. Néhány esetben az ér nem is bírta a próbát, elszakadt, a benne áramló vér pedig kitöltötte a közeli teret. A szúnyog ilyenkor az így képződött vérömlenyből is szívott.

A fertőzött egyedek kitartóbban kutatnak az erek után. A viselkedésre hivatalos magyarázat egyelőre nincs, a kutatók szerint a kórokozó gyakorol nyomást a szúnyog idegrendszerére, hogy megnövelje a sikeres vérszívás esélyét. A szúnyogok a következő betegségek átvivői lehetnek:
● malária, Chikungunya-láz, Kala-azar, Phlebotomus-láz, Sindbis-láz és nyugat-nílusi-láz – veszélyes lázas betegségek,
● Borrelia, Chlamydia… – ezek kullancs által is terjesztett fertőzések,
● japán encephalitis –  az agyhártyagyulladás egy típusa,
● Dengue-lázés sárgaláz – belső vérzéseket okoz,
● onkocerkózis – vakságot okozhat,
● kután leishmaniasis – ez egy fekély (delhi fekély),
● álomkór – tünetei hónapokkal a fertőzés után jelentkeznek, kezelés nélkül halálhoz is vezethet,
● limfatikus filariázis – fájdalmas, nyirokcsomók és nyirokerek duzzanatával járó betegség.

(Forrás: balaicza.hu)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!