Facebook hozzászólás
583

Erre figyelj, ha új hűtőszekrényt vásárolsz!

Elromlott a régi hűtő? Folyton le kell olvasztani? Esetleg túl sok energiát fogyaszt? Bármilyen okból keresünk új készüléket, több szempontot is figyelembe kell vennünk, hogy jó döntést hozzunk. Hogyan spórolhatunk a fogyasztáson?- erre is választ kapunk a szakértőtől.

Szakértői tippek következnek az okos és környezettudatos döntéshez Szigeti Gyula, az Euronics Műszaki Áruházlánc szakértőjétől, nem csak hűtővásárlás előtt állóknak!
személyenként 50-60 literes nettó hűtőtérfogattal kell számolnunk.
Személyenként 50-60 literes nettó hűtő térfogattal kell számolnunk.

A jó energiaosztály elengedhetetlen
Akik hűtővásárlás előtt állnak már tudják, hogy érdemes jó energiaosztályú készüléket választani, ugyanis ahol nincs nagyteljesítményű villanybojler a lakásban, ott a hűtőnek van a legnagyobb áramfelvétele.

A sima „A” kategóriához képest az:
A+ 20 % – al,
A++ 40 % – al,
A+++ 60 % -al fogyaszt kevesebbet.
Egy A+-os, összesen 300 liter körüli kombikészülék jellemzően 340 kilowattot fogyaszt évente, ami közel 17 ezer forint. Egy hasonló A++-os, jobban szigetelt hűtő viszont csak 210-220 kilowattot fogyaszt évente, ami 10-11 ezer forint. A mostani árakkal számolva tehát egy energiatakarékos modell már 3-5 év alatt behozza a kezdeti árkülönbséget.
A környezettudatos és okos megoldáshoz ezért igyekezzünk a legjobb energiaosztályú készüléket választani!
A méret a lényeg
Azoknak, akik nagyobb háztartást vezetnek nagy befogadóképességű és teljesítményű hűtőszekrényre van szükségük. Ez lehet akár egy kétajtós, amerikai típusú hűtőszekrény vagy egy hagyományos hűtő kis fagyasztóval és egy különálló fagyasztóládával kombinálva is. Ahhoz, hogy meg tudjuk becsülni, hogy mekkora hűtőre van szükségünk, személyenként 50-60 literes nettó hűtőtérfogattal kell számolnunk.
Érdemes ezüst bevonatú hűtőt választani, mert az ilyen felületen kevésbé tapadnak meg a baktériumok, és szaporodni sem képesek annyira, mint a hagyományos műanyag felületeken. Ennek köszönhetően akár napokkal tovább frissek maradhatnak az ételek.
Tegyünk a jegesedés ellen
Mivel sok ember nem csak magára főz, hasznos, ha az általuk választott készülék fagyasztókapacitása közel azonos a hűtőkapacitással.  Ezek a gépek általában a nap 24 órájában üzemelnek, így leolvasztásuk sokszor akadályba ütközik a folyamatos használat miatt. Ezért különösen hasznosak lehetnek az úgynevezett No Frost- rendszerű hűtők, amelyeknek a fagyasztótere nem igényel leolvasztást, mivel sem az oldal-, sem pedig a hátfalukon nem képződik jég.
Kombinált hűtők esetében praktikus, ha fent van a hagyományos hűtőrész és lent a mélyhűtő, hogy ne kelljen naponta többször is hajolgatni.
Mikor cseréljük le háztartási gépeinket?
Tisztában vagyunk a háztartási eszközeink fogyasztásával? Mikor cseréljük le azokat? Vásárláskor mennyire számít az energiaosztály? Mit teszünk a még működő, de lecserélendő készülékeinkkel? Környezettudatosan élünk?

Hogyan spórolhatunk a fogyasztáson?

● Állítsuk be az optimális hőmérsékletet! A hűtőrészben ez általában +5 és 7 Celsius-fok között mozog, a fagyasztóban pedig a -18 fok az ideális. Tartsuk szem előtt: ha túl alacsony a hőmérsékletérték, magasra szökhet a készülék energiafogyasztása! Már 1 Celsius-fok eltérés esetén is akár 6-8 százalékkal ugorhat meg az energiafelhasználás.
● Ha a hűtőszekrényünkben nincs automata leolvasztó (No Frost) funkció, ügyeljünk a jég rendszeres leolvasztására! Ötmilliméternyi jégréteg akár 25-30 százalékkal megnövelheti a villamosenergia-felhasználást.
● Ne állítsuk közvetlenül a tűzhely vagy egyéb belső hőforrás mellé a hűtőt! Az sem jó, ha a betűző nyári nap sugarai elérik a készüléket, ilyenkor ugyanis a külső hőhatásokat is semlegesítenie kell, ami újabb energiafelhasználással jár.
● A készülék elhelyezésekor hagyjunk minimum 10 centi távolságot a fal és a hűtő hátoldala között! A megfelelő szellőzéssel ugyanis energiát takarítunk meg.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!