Facebook hozzászólás
360

6 tipp a profi és egészséges grillezéshez

A nyári hétvégék egyik legkellemesebb programja a szabadtéri grillezés, de ha nem ügyelünk néhány alapvető szabályra, sokunk kedvenc időtöltése számos kockázattal jár az egészségünkre nézve. Ha a grillezés mestereivé szeretnénk válni, és néhány szuper konyhai trükköt is ellesnénk az ínycsiklandó fogásokhoz, fogadjuk meg a mesterszakács tanácsait!

1. Válasszunk zsírszegény húsokat!
Egy hamisítatlan steaknek vagy egy-egy grillkolbásznak valóban nem könnyű ellenállni. A nyári melegben azonban érdemes kímélni a szervezetünket és kerülni a nehéz, zsíros húsokat. Ha mégsem tudunk lemondani a például a vörös húsokról, Borda Attila, az ötcsillagos Spirit Hotel többszörösen díjnyertes séfje szerint a legjobb, ha hátszínt választunk. De a legokosabb, ha halat, bőr nélküli csirkehúst vagy pulykamellet készítünk a parázs fölött.

Ne égessük meg a húsokat! Kép: Pixabay

2. Aknázzuk ki a nyár adta széles zöldségválasztékot!
A nyári szezonban a zöldségválaszték szinte végtelen, a grillezéshez pedig nem is választhatnánk jobb köretet a szezonális zöldségeknél magas vitamin- és rosttartalmuk miatt. Tökéletes választás a paradicsom, zöldpaprika, cukkini, tök, padlizsán, spárga vagy gomba. Fűszerezzük, „pácoljuk” előre a zöldségeket is, vagy bolondítsuk meg sajtokkal. A siker garantáltan nem marad el.

3. Vigyázzunk a nyílt lánggal és ne égessünk oda semmit!
Vigyázzunk a hirtelen, túl magas hőmérsékleten, vagy akár nyílt lángon történő sütéssel, ugyanis a sütés során az elszenesedett húsban karcinogének, rákkeltő kemikáliák keletkeznek. Válasszuk inkább az alacsonyabb hőmérsékleten, ám hosszabb ideig tartó sütést. Hasznos lehet egy húshőmérő beszerzése is, mellyel könnyedén megbizonyosodhatunk a megfelelő hőmérsékletről. Ha mégis megégetnénk az ételeket és elszenesednének, fájó szívvel ugyan, de az egészségünk érdekében váljunk meg tőlük! Jobb azonban az odafigyelés és a megelőzés. Ügyeljünk az előbbiekre, valamint itassuk fel a húsokból kisült zsírt, ami egyébként a parázsra csöpöghetne, fellobbanó lángot okozva.

4. Pácoljunk egészségesen!
A megfelelő összetételű pác egyfajta védőréteget nyújt az égés ellen, így érdemes az alkotórészeket átgondoltan összeválogatni. Használjunk citrom, lime vagy napraforgó olaj alapú pácokat, amelyek csökkentik a karcinogének kialakulását, ráadásul puhítják is a húsokat. A profik körében gyakoribb azonban a szárazpác, melynek során elsőként fűszernövény őrleménnyel, majd vékony rétegben olajjal kell bekenni a húst. Ehhez ízesítsünk magas antioxidáns tartalmú fűszernövényekkel, amelyek szintén védelmet nyújtanak az égés ellen. Borda Attila kedvencei a bazsalikom, rozmaring, a menta vagy a kakukkfű.

5. Ügyeljünk a biztonságra!
A legfontosabb, hogy a grillsütőt mindig biztonságos, stabil helyen állítsuk fel, és ne hagyjuk őrizetlenül. Hasonlóan fontos szempont azonban az élelmiszerbiztonság is. A nyári melegben az alapanyagok sokkal romlékonyabbak, így fokozott figyelmet igényel a tárolásuk és felhasználásuk. A nyersanyagokat mindig tiszta edényekben tároljuk, a nyers húsokat különítsük el a zöldségektől, gyümölcsöktől, és a kész ételektől. Az előkészítést mindig a konyhában végezzük, melyet követően minél hamarabb kerüljenek ismét hűtőbe a nyersanyagok. Az ötcsillagos szállodában is a makulátlan tisztaság a siker alapja: ugyanígy járjunk el otthonunkban is – javasolja a Spirit Hotel mesterszakácsa. A grillsütőt tartsuk tisztán, a rácsot mindig takarítsuk le sütés előtt és után is.

Melyik kenyér a legegészségesebb?
Kenyeret nap mint nap fogyasztunk, mégis nagyon keveset tudunk készítési folyamatáról, összetevőiről, fajtáiról. A különféle tévhitek eloszlatásában, a félreértések tisztázásában és nem utolsó sorban az egészséges termékek kiválasztásában most szakember segít.

6- Adjuk meg a módját!
A grillezés tulajdonképpen egy szertartás, szánjunk rá időt és élvezzük ki minden mozzanatát, a húsoknak pedig különösen jót tesz, ha nem sietünk. Miután a húst kivettük a hűtőből, várjuk meg, amíg szobahőmérsékletűre melegszik, s csak ezt követően kezdjük el sütni. Ha elkészült, ne tálaljuk rögtön, pihentessük fólia alatt öt-hat percig. Ez pont elég idő arra, hogy kikészítsük a grillhúsok legjobb barátait, a különböző szószokat, salsákat és mártogatósokat.

Ha követjük a fentieket, a sikeres grillezéshez már csak egy finom fehérborra és jó társaságra, na meg persze azért némi érzékre van szükségünk.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!