Facebook hozzászólás
177

Madarat fogtak a lőtéren

Ismét ínyenc csemegét kaptak lencsevégre a Turjánvidék LIFE projektterületen dolgozó forgatócsoport munkatársai. Mosonyi Szabolcs egy búbosbanka pár kreatív otthonteremtését filmezte le egy leginkább úthengerre hasonlító, elhagyott katonai járműben a Táborfalvi Lőtéren.

Búbos banka, Kép: Wikipedia

A 2015-ös Év Madara híres a különös fészkelőhelyek elfoglalásáról, már vízaknában, ágyúban, hordóban és hátsó kerti lim-lomok közt is találkoztak búbos banka fészekaljjal. A népi nevén fostos bugybókának is nevezett madár jól kihasználja az lakott területek adottságait, ezáltal is védekezve a természetes fészkelő odúk fogyatkozásával kiéleződő odúlakó madárfajok közti versengés ellen. A búbosbanka Magyarországon védett, és szerepel az Európai Unió Natura 2000 hálózatát megalapozó fajok listáján is.

A május végén lefilmezett szülőpár fiókái azóta már bizonyára kirepültek, és önállóan keresik élelmüket a lőtér nyújtotta változatos gyepes élőhelyeken. A szerencsére nem túl ritka madárfaj egyik legfontosabb veszélyeztető tényezője azonban éppen a számára kedvező rövid füvű gyepes élőhelyek, legelők területének a visszaszorulása, a legelő állat-állomány csökkenése és a területhasználat változása miatt. Nem lehet véletlen, hogy a Turjánvidék LIFE projektterületen találkoztunk vele, hiszen az itt folyó élőhely-helyreállítás a búbosbanka számára is kedvező feltételeket teremt.  Bár a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság vezetésével végzett munka leginkább az egyik legritkább gerincesünknek, a rákosi viperának szeretne kiterjedtebb élőhelyet teremteni, a búbos banka is tanúsíthatja, hogy számtalan más állat- és növényfaj is örömmel veszi a természetvédelmi beavatkozásokat.

Tudj meg többet itt 2016 madaráról!

felvételt a Turjánvidéken, a Duna-Ipoly Nemzeti Park, a Honvédelmi Minisztérium, a Budapesti Erdőgazdaság és a WWF projektterületén, a Táborfalvi Lőtéren készítette a Natfilm Hungary Kft. A Natura 2000 helyszín másfél évszázados elzártságának köszönhetően kiválóan megőrzött, európai szinten is védett természeti értékeknek ad otthont.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!