Facebook hozzászólás
203

Ki mondta, hogy nem tudjuk megváltoztatni a világot?

Világszerte több mint 125 országban ma ünneplik április 22-én a Föld Napját, amikor akciókkal, programokkal hívják fel a lakosság figyelmét, hogy takarékoskodjunk jobban bolygónk erőforrásaival. De az elmúlt évtizedekben – bár sok mindent tettünk – még mindig nem eleget.

Kép: PP-archív

Az első Föld Napján, 1970. április 22-én Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére 25 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre. Húsz évvel később Denis Hayes és barátai az ökológiai válság jeleit – a bioszféra pusztulását, az ipari szennyezést, az őserdők irtását, a sivatagok terjeszkedését, az üvegházhatást, az ózonlyukakat, a veszélyes hulladékokat, a túlnépesedést, a savas esőt, az óceánok szennyezettségét stb. – látva kezdeményezték, hogy az 1990-es éveket a környezet évtizedeként nevezve a közös felelősségre hívják fel a figyelmet. Ennek érdekében Denis Hayes és barátai 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy a városi tömegfelvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld Napját a világ minden országában, a környezetbarát, fenntartható társadalom közös vágyával. Több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját szervezésű programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.

Húsmentes hétfő
Idén is változatos programok várják az érdeklődőket országszerte, a helyi kezdeményezések mellett pedig van országosan szervezett szemétgyűjtő akció és „Húsmentes hétfő” program is. Iskolai büfé, menza, munkahelyi étkezde, kifőzde, étterem, szállodalánc, civil közösségek, baráti társaságok, családok egyaránt csatlakozhatnak. Minden csatlakozó a húsmentes Föld napján legalább 2 kg-mal csökkentheti a légkör szén-dioxid-terhelését. Ez félmillió csatlakozó esetén azt jelenti, hogy egyetlen nap alatt 2 tonnával kevesebb szén-dioxid kerül a légkörbe.

Magyarország az elsők között csatlakozott

A felhívásra Magyarországon környezetvédők 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld Napja eseményeinek koordinálására. Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? Így hangzik a Föld Napja mozgalom egyik jelmondata. 1990 óta Magyarországon évről évre egyre többen érzik úgy, legalább megpróbálják – és legalább a Föld Napján, április 22-én tesznek valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek, valamelyik zöldszervezethez csatlakoznak, vagy saját szervezetet alapítanak. És az a Föld Napja mozgalom legnagyobb sikere, hogy helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek programok, és ma már nem csak a Föld Napján.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!