Facebook hozzászólás
365

Hol élünk mi? Hogy élünk mi?

Egyre több aludobozt gyűjtünk szelektíven, de még így is le vagyunk maradva! Magyarország alumíniumdoboz újrahasznosítási mutatói még az uniós átlag felét sem éri el!

Környezetszennyzés, Kép: wikipedia
Kép: wikipedia

Míg az Európai Unióban átlagosan tízből több mint hét aludobozt gyűjtenek vissza szelektíven és hasznosítanak újra, addig Magyarország a nagyjából 30-50%-os visszagyűjtési arányával a sereghajtók között van, így jelentősen le vagyunk maradva az aludobozok visszagyűjtésének éllovasaitól, a 98%-os rátával rendelkező Belgiumtól, vagy a 91%-os arányt képviselő Svájctól. Mivel itthon jelenleg 800-900 millió dobozt használunk fel évente, ezért rá kell kapcsolnunk, ha aktívan részt szeretnénk vállalni a közös európai küldetésben. A cél ugyanis az, hogy 2025-ig az értékes aludobozok visszagyűjtési aránya 75%-ra emelkedjen az EU minden országában.

Zöld fényben látjuk magunkat

Egy korábbi Eurobarometer felmérés szerint, amely az európai polgárok a hulladékgazdálkodás és erőforrás-hatékonysággal kapcsolatos hozzáállását vizsgálta, a magyarok 98%-a gondolja úgy, hogy az erőforrások hatékony hasznosítása fontos az EU országai számára. Bár a magyar válaszadók 89%-a vélte úgy, hogy az országban túl sok hulladék keletkezik, addig 65%-uk úgy gondolja, hogy nem dob sokat a szemetesbe. Noha a magyar válaszadók 68%-a állította, hogy szelektíven gyűjti otthon a fémdobozokat (beleértve az alumíniumdobozokat is), de ez nagyon messze van az olyan nyugat-európai országoktól; így Belgium lakosainak 94%-a, Németország lakosainak 84%-a, vagy a francia polgárok 82%-a gyűjtött otthon szelektíven. Ráadásul nyugati szomszédunk, Ausztria is jobban teljesített nálunk, ott a megkérdezettek 90%-a gyűjtötte a végtelen alkalommal újrahasznosítható aludobozokat szelektíven.

Miért gyűjtsük szelektíven az alu-dobozokat?
Az alumínium egy 100%-ban és végtelen alkalommal újrahasznosítható nyersanyag, így nem meglepő, hogy a valaha gyártott alumíniummennyiség 75%-a továbbra is forgalomban van. Ha újrahasznosítjuk az aludobozt, úgy akár 60 napon belül új dobozként kerülhet vissza a boltok polcaira, de készülhet belőle laptop, iPad, kerékpár, vagy akár egy repülőgép alkatrésze is. Az aludobozok újrahasznosításával nemcsak 95% energiát spórolhatunk meg, de további értékes nyersanyagokat is: így 1 kg alumínium újrahasznosításával 4 kg bauxitot, 2 kg alumínium-oxidot és 14 kWh villamos energiát takaríthatunk meg.

Legyen könnyen elérhető, és még pénzt is kapjunk érte

A felmérés szerint a magyarokat két dologgal lehet hatékonyan az újrahasznosításra ösztönözni: a megkérdezettek 45%-a a könnyű hozzáférhetőséget, 42%-uk pedig a pénzügyi motivációt emelte ki. A házhoz menő szelektív gyűjtési rendszer már működik, és a Returpack Kft. által üzemeltett automatahálózat mindkét tényezőt figyelembe véve funkcionál. Az országosan majd 200 helyen, elsősorban szupermarketekben elhelyezett automaták könnyen megközelíthetők, és a használatukkal még pénzt is kaphat a zölden gondolkozó felhasználó.

A közelmúltban elindított, elsősorban a fiatal felnőtteket megcélzó DOBD BE MAGAD kezdeményezés is az alumíniumdobozok újrahasznosításának fontosságára és a visszaváltó automaták használatára kívánja felhívni a figyelmet.

– Kiemelkedően fontos, hogy mindennapi életünk részévé váljon a szelektív gyűjtés, így az aludobozoké is. Egy duplán értékes nyersanyagról van szó, ezért fontos, hogy egy idő után természetes cselekedetként gondoljunk arra, hogy szelektíven gyűjtjük, és újrahasznosítjuk az aludobozokat, amelyeket a körkörös gazdaságban tartva energiát és pénzt spórolhatunk meg. – mondta Duma László, a Returcom Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. – A jelenlegi kezdeményezésünkkel is az a célunk, hogy a fiatal felnőttek és a felnőttek számára is megmutassuk, hogy a környezettudatosság milyen pozitív eredményeket hozhat az életükben rövid és hosszú távon egyaránt – tette hozzá az ügyvezető igazgató.

Csak úgy fújja a füstöt a Mártrában
Elkészült az első elemzés az Európai Unió szénerőműveinek határokon átnyúló egészségügyi hatásairól. A 257 szénerőművet vizsgáló jelentésben a magyarországi Mátrai Erőmű a 27. helyen szerepel a legszennyezőbb szénerőművek listáján. A jelentés tartalmát egészségügyi szakértők is megerősítették. A WHO, vagyis az Egészségügyi Világszervezet szerint a légszennyezés világszerte milliók haláláért felelős.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Milyen vászonképet adjak ajándékba?

Születésnapok, névnapok, diplomaosztók, karácsony vagy évforduló – ha egyedi ajándékkal szeretnél kedveskedni…

Penész megszüntetése páramentesítővel

Amikor légszennyezettségről beszélünk, elsősorban a kipufogógázra, az üvegházhatású szennyező anyagokra, a füstölgő…
1 / 3 453

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!