Facebook hozzászólás
164

Átkozott jojó – miért oly könnyű visszahízni?

A szakértők szerint felnőttkorban a zsírsejtek számát már nem, csupán a sejtek zsírtartalmát lehet csökkenteni. Most a „kitágult zsírsejtek” működéséről és a leghatékonyabb fogyási módszerekről lesz szó. 

Egy választásunk van: a sejtek zsírtartalmát kell csökkenteni – Kép:Pixabay

A testsúly a zsírsejtek számától és azok zsírtartalmától függ. Kutatások szerint az elhízásra hajlamos embereknek gyermekkorban több zsírsejtje képződik, az azonban még nem tisztázott, hogy ez befolyásolható-e kiegyensúlyozott táplálkozással és testmozgással. Ha igen, a zsírsejtek számát akkor is legfeljebb a felnőttkor kezdetéig befolyásolhatnánk. Így a felnőtt fogyni vágyóknak egyetlen választása marad: a sejtek zsírtartalmát kell csökkenteniük.

Úgy tűnik azonban, hogy ha a zsírszövet sejtjeiben lévő nagy zsírcseppek egyszer már megnőttek, kiüríthetők ugyan, de azután „mohón várják”, hogy új zsírtartalomra tegyenek szert. Ezért akik életmódváltás helyett fogyókúráznak, a kúra végeztével „éhes” szervezetük azonnal raktározni kezd – beindul a jojó-effektus. Ráadásul a kiürült zsírsejtek hosszú évek alatt sem szívódnak föl, ahogy korábban remélték. Vagyis a legegyszerűbb lenne nem elhízni, viszont ha már megtörtént, a fogyásnak csakis egyetlen tartós módszere lehet: egy összehangolt mozgás- és táplálkozásprogram.

Mi kell a fogyáshoz? „Fogyókúrák helyett életmódváltásra van szükség! Csak végig kell gondolni, hogy egy kiló zsír közel 5000 kilokalória. Mivel nem célunk izomból fogyni, és a vízveszteséget nem számoljuk érdemi fogyásnak, akkor ezt az 5000 kalóriát csakis lassú tempóban tudjuk táplálék formájában elvonni a szervezetünktől. Hosszú távú eredményt csak az hoz, ha új elvek és étrend szerint, új időbeosztással élünk, hogy a rendszeres mozgás is beleférjen a mindennapokba – hangsúlyozza Lóránth Kata, az Oxygen Wellness aerobik szakmai vezetője.

Óvatosan a fogyókúrával! K-vitamin-hiányt is okozhat!
Szabadulnánk a felesleges kilóktól, az úszógumiktól, ezért néha a legbizarabb diétákba is belefogunk. A drasztikus étrendek követése azonban számos veszéllyel jár. Például vérszegénységhez is vezethet…

Miért van szükség a mozgásra? Ennek belátásához tudni kell, hogy a szervezet elsődleges energiaforrásai a szénhidrátok. Ha ezeket felhasználtuk, következik a zsírok elégetése, végül szükség esetén a szervezet belekezd a fehérjék elégetésébe is. Az energiaraktárakat is ebben a sorrendben használjuk fel. Elsőként a máj és az izmok glikogén formájában elraktározott szénhidrogénkészletéhez nyúlunk, mert ez gyorsan hozzáférhető, mintegy 300-400 gramm, azaz 1200–1600 kilokalória erejéig. A gyorstartalékok apadásával indul meg a zsírégetés. A zsírszövet elfogyasztásához tehát intenzív testmozgásra és szénhidrátszegény táplálkozásra van szükség. Intenzív, minőségi testmozgás alatt pedig olyan – legalább 40 perces – edzést kell érteni, amely pulzusszám-növekedéssel, vérkeringés-serkentéssel és izzadással jár. Vagyis sajnos, a mosogatás és a háztartási munka bármilyen fárasztó is, nem fér bele ebbe a kategóriába.

Mindazoknak, akik reményüket vesztették a tartós fogyás tekintetében, tudniuk kell, hogy létezik jó módszer, legfeljebb eddig nem találták meg. Az is lehet, hogy többször próbálkoztak már egészségre káros eljárásokkal, akár úgy is, hogy nem tudták, hogy ezzel ártanak maguknak. A legjobb módszer egy személyre szabott edzésterv, amelynek alapja a heti legalább 3×1 óra intenzív edzés. A fogyáshoz természetesen az is kell, hogy kevesebb kalóriát vigyünk be – lehetőleg jó minőségű tápanyagokból –, mint amennyit elégetünk. Remek zsírégető az intenzív gyaloglás, a futás, a biciklizés és a csoportos aerobikórák. Emellett érdemes korlátoznunk a szénhidrátbevitelt, fogyasszunk több fehérjét – legalább 1,5–2 grammot testsúlykilogrammonként –, zöldségeket, gyümölcsöket, valamint rengeteg folyadékot! Az egészség, a fittség és a jó megjelenés legnagyobb „titka” a tudatosság és a kitartás! (Forrás: www.oxygenwellness.hu)

Mire jó a pulzusmérés az edzés alatt?
Gyorsan vágnál bele a tornagyakorlatokba, vagy már egy ideje kitartóan sportolsz, mégsem látod az eredményét? Az edzés hatékonyságát a legkönnyebben a pulzusszám mérésével tudod ellenőrizni!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!