Facebook hozzászólás
1 804

Akkor szép a férfi, ha csupasz?

A szőrtelenítés az elmúlt évtizedek során lassan, de fokozatosan szivárgott be a divattrendek közé. Ennek köszönhetően ma már egyre több férfi szőrteleníti arca mellett a hajlatait és más testrészeit is. Ám a hímneműek szőrtelenítése nem szexuális identitásuktól függ. Ők vajon ugyanúgy csinálják, mint a nők?

 

A szőrtelenítés a férfiak körében trenddé vált

Kezdetben csak a híres hollywoodi színésznők éltek a szőrtelenítéssel nőiességük hangsúlyozásának érdekében, de ma már – egy amerikai felmérés szerint – a nők 85 százaléka szőrteleníti magát rendszeresen valamely testrészen. Persze a szőrtelenítés tudománya nem a nőktől származik, hiszen a férfiak kezdték el borotválni az arcukat, méghozzá évszázadokkal ezelőtt. A különféle egyéb testrészek és hajlatok csupaszítását viszont a nők kezdték el, méghozzá az 1900-as évek első felében. A közvélemény akkor még úgy tartotta, hogy az igazi férfi természetesen szőrös, de miután megjelentek az első testépítők, valamint az olyan nőies férfiak, akik többet foglalkoztak a külsejükkel, mint egyes nő társaik, a testszőrtelenítés szépen lassan elkezdett divattá válni a férfiak körében is.

Ennek köszönhetően ma már egyre több férfi szőrteleníti arca mellett a hajlatait és más testrészeit is. Szakemberek szerint a trend csak az elmúlt években gyűrűzött be komolyabban a divatiparba. Mindössze 5-6 év alatt közel a háromszorosára nőtt azoknak a férfiaknak a száma, akik arcuk mellett valamely más testrészüket is borotválják. Egy Amerikában végzett kutatás szerint a mai 18–20 éves férfiak 70 százaléka már rendszeresen szőrteleníti a hónalját, és bár arcszőrzetüket – az aktuális trendek részeként – sokan rendszeresen meghagyják, egyre többen – a válaszadók 40 százaléka – szabadítják meg a szőrtől nemi szervük környékét, de viszonylag sokan, a megkérdezettek mintegy negyede rendszeresen borotválja a hasát is. A végtagok, így a láb és a kar szőrtelenítése a felmérések szerint a fér fiak körében még nem jellemző – a kar a nők 90 százalékánál sem az –, de, főként a tetoválások miatt, egyre több férfi borotválja le lábáról is a szőrt. Ez utóbbi szám természetesen még elenyésző – mindössze a válaszadók 5 százaléka számolt be erről –, viszont a megkérdezett, szőrtelenítést végző nők esetében a láb szőrtelenítése már majdnem 100 százalékra tehető.

A nők többsége szőrteleníti a lábát – Kép: mē

A szépségszalonok között végzett felmérés azt is kiderítette, hogy a férfiak szőrtelenítése nem szexuális identitásuktól függ: a férfivendégek alig 2 százaléka homoszexuális. Nagyon sokan egyszerűen kényelmetlenül érzik magukat szőrösen, főként sportolók vagy olyan emberek, akik a testükkel dolgoznak – színészek, testépítők és így tovább. A legtöbb, szőrtelenítést kérő férfi átlagosan 20 és 50 év közötti, és a szépségszalonok szerint a legnépszerűbb eljárás esetükben a gyantázás, ezt követik a szalonokban végzett tartós/végleges szőrtelenítési eljárások.

Ugyanakkor a gyantázás helyett vagy mellett a lézeres vagy villanófényes szőrtelenítést is végző szépségszalonok arról számoltak be, hogy az érdeklődés stagnál, vagy néhol csökken e szolgáltatásaik iránt. A felmérésből végül kiderült, hogy ennek csupán az az oka, hogy elterjedőben vannak az otthoni tartós szőrtelenítő gépek: mind a férfiak, mind a nők előszeretettel váltják le a szőrtelenítést végző kozmetikusukat egy házi IPL, HPL vagy lézerkészülékre, mert a kézi készülékekkel otthon, kényelmesebben, olcsóbban és nem utolsósorban diszkrétebben elvégezhetik ugyanazt a műveletet.

A férfiszőrtelenítési trendhullám kirobbantói egyébiránt a megkérdezettek és a szakemberek szerint is David Beckham és Brad Pitt voltak mintegy fél évtizeddel ezelőtt, hiszen ők voltak az elsők, akik felvállalták, hogy kozmetikai szalonba járnak a szépülés reményében, sőt mi több, nemcsak a hajukat vágatják le, hanem sminket, manikűrt és pedikűrt, valamint szőrtelenítést is kérnek. Az amerikai szépségszalonokat tömörítő szövetség vezetője szerint a kétezres évek végén még csak a férfiak alig 10 százaléka járt szépségszalonokba, alig öt év elteltével azonban ez a szám hirtelen 25-30 százalékra emelkedett, a jövő tekintetében pedig hamarosan várhatók direkt férfiakra szakosodott kozmetikusok és szépészeti szakemberek is, mivel külön stílus kezd kialakulni a férfikozmetika világában.

A nők esetében a szőrtelenítés a statisztikák szerint ma már egyfajta státusszimbólum lett, így a 18–50 közötti hölgyek 85 százaléka rendszeresen szőrtelenít valamilyen formában. A többség még mindig a házilag elérhető módszereket részesíti előnyben, így az élen a borotva, aztán a krémek járnak, míg a harmadik és a negyedik helyen a gyanta, valamint a különféle tartós szőrtelenítő készülékek állnak, de a trend azt mutatja, hogy az utóbbiak szépen lassan meg fogják előzni a gyantázást. Szakértők szerint egyelőre még messze nem fenyeget az a veszély, hogy a férfiak körében is ilyen méreteket öltsön a szőrtelenítés, hiszen a nők jelentős része továbbra is az ápoltan szőrös férfiakat szereti inkább, ami természetesen nem jelenti azt, hogy főként a hajlatok szőrtelenítése ne válna teljesen általánossá a jövőben az erősebbik nem körében. (Forrás: Szortelenites-otthon.hu)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

PÉLDA-KÉP

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!