Facebook hozzászólás
389

Okosabb lesz a gyerek, ha zenét tanul

Kivétel nélkül jobban teljesítenek a zenét tanuló gyerekek. A legfrissebb tudományos kísérletek  bizonyítják, hogy a zenetanulás pozitív változásokat okoz az agyban, és fejleszti a gyerekek mentális képességeit. Gyógyír lehet a diszlexiára is.

A zenetanulás hatására javul a gyerekek felfogóképessége, memóriája és összpontosítási készsége, mindez jobb tanulmányi eredményhez vezet később az iskolában. Erre a következtetésre jutott kutatásai során Laurel Trailor,a McMaster Egyetem igazgatója. Trailor és munkatársai óvodáskorú gyerekekkel végeztek kísérletet, és azt tapasztalták, hogy azok a gyerekek, akik zenei képzésben vettek részt, kivétel nélkül jobban teljesítettek, mint azok a társaik, akik nem tanultak zenét. A kutatás első körben azt igazolta, hogy a zenetanulás fejleszti az agy hallókérgét, ami újabb kérdéseket vetett fel. Vajon más elváltozásokat is képes okozni az agyban a zenei képzés? Lehet, hogy általánosan kihat a gondolkodásra és a megismerési képességre?

Számos képességet fejleszt a zenetanulás – Kép:Pixabay

Laurel Trailor válasza egyértelmű igen. Ahogy összehasonlította az azonos típusú vizsgálatok során megfigyelt elektromos és mágneses impulzusokat az agyban, felismerte, hogy már akár egy vagy két év zenetanulás is fejlettebb memóriát és jobb összpontosítási képességet eredményez. „Úgy tűnik, hogy a zenetanulás hatékonyan fejleszti a koncentráció és memória képességét, ami a tanulás számos területen vezet jobb eredményekhez” – mondta Trailor, aki szerint ennek az lehet az oka, hogy a motoros és hallási készségek együttes összjátékaként tudunk csak megszólaltatni egy hangszert, ami erősen bevonja a figyelmet, a memóriát és a koncentrációt. Az agynak ezek a területei elkezdenek gyorsabban fejlődni. A közös zenélés pedig egyéb készségeket, például a másikra való odafigyelést és érzékelést is fejleszti. A passzív zenehallgatás ezzel szemben nem igényel ilyen „erőfeszítéseket” az agyunktól, ezért nem is fejleszti ugyanolyan hatékonyan a mentális képességeket, mint a hangszeren való játszás.

Hogyan lehetünk igazán szerető szülők?
Vajon hogyan tudjuk gyermekünk számára a legfontosabbat megadni: az érzelmi biztonságot? Szakértőnk szerint ennek alapja a szülők kiegyensúlyozott párkapcsolatában rejlik.

A Harvard Egyetem kutatója, Gottfried Schlaug szintén komoly összefüggést talált a kisgyermekkori zenei képzés és a mentális képességek fejlődésével kapcsolatosan. Szerinte a zene pozitív hatása a verbális és nonverbális képességekre is kihat. Kutatásai során azt is felfedezte, hogy a különböző hangszerek más területet módosítanak az agyban. Az énekesek agyában bekövetkező változások némileg eltértek a vonós vagy billentyűs hangszereken játszókétól. A zenélés és a nyelvi képességek fejlődése között még szembetűnőbb összefüggés talált például a diszlexiás gyerekek körében. „Az eredmények arra utalnak, hogy egy zenei képzés, amely erősíti a felfogóképességet, bizonyos nyelvi hiányokat is orvosolhat” – idézi Schlaugot a gitaregyetem.hu

Glenn Schellenberg, a Toronto Egyetem pszichológia professzora közvetlenül azt vizsgálta, hogy a zene kihat-e a személyiség egyéb területeire is, mint viselkedés, szociális készségek, beilleszkedés, konfliktuskezelés, intelligencia. Ezt azonban nem könnyű vizsgálni, hiszen számos egyéb tényező is közrejátszik, mint a családi háttér, a szülők anyagi helyzete, az oktatás minősége. Ennek ellenére Schlennberg egyértelműen azt tapasztalta, hogy számos pszichológiai és kognitív teszten jobban teljesítenek azok a gyerekek, akik zenét tanulnak. Schellenberg szerint a zene nemcsak a mentális képességre van pozitív hatással, hanem a személyiséget is fejleszti.

A gyerekre spórolunk
A magyarok számára a család a legfontosabb értékek közé tartozik. De vajon tudunk-e gondoskodni gyermekeink jövőjéről, és ha igen, hogyan, amikor a napi kiadások is óriási terhet jelentenek?


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!