Facebook hozzászólás
210

Ne üss! Harc a gyerekért…

Míg a „kényszerláthatás” kifejezés a családon belüli erőszak témaköréhez tartozó nemzetközi terminológia bevett eleme, addig Magyarországon szinte alig használják a szakemberek. Pedig nagyon is létező jelenségről van szó, ami sajnos a mindennapi magyar valóság része. A témában a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen – a NANE – Egyesület készít kutatást.

A felbomló kapcsolatok – legyen az házasság vagy élettársi kapcsolat – jelentős részében a szülők békésen rendezik a gyermekek elhelyezését és a láthatást, de sajnos nem minden kiskorú ilyen szerencsés. A „gyermekért folyó harc”-nak nevezett komoly konfliktusok akár évekig is elhúzódhatnak. Előfordul, hogy ezek mögött az áll, hogy az egyik szülő egy bántalmazó kapcsolatot szeretne maga mögött hagyni.

A család grafikus illusztrációja, Kép: pixabay
Kép: pixabay

– Fontos feltérképezni, hogy a kapcsolattartás körüli nehézségek hátterében mi húzódik meg, mert ettől függ, hogy a gyermekvédelmi rendszer képes-e támogatóan, a gyerekek valódi védelmét szem előtt tartva kezelni a problémát. Más reakció szükséges, ha bántalmazás a kiváltó ok, és más, ha nem. Ha bántalmazó kapcsolat áll a háttérben, ismerni kell, hogy az milyen hatással van a bántalmazott félre és a közös gyermekekre. Kényszerláthatásról akkor beszélünk, ha a fel nem ismert (vagy el nem ismert) bántalmazásra a hatóságok a közös gyereken keresztül továbbra is lehetőséget teremtenek. Mindez természetesen a gyerekeket is károsan érinti – magyarázta Galántai Júlia a kutatásban résztvevő szociológus. Hozzátette: – Az áldozat így továbbra is ki van téve az erőszakos volt partnere lelki, gazdasági vagy akár fizikai támadásainak, aki a gyereket eszközként használja a további bántalmazáshoz. –

Ahhoz, hogy egy bántalmazó kapcsolatból ki tudjon lépni a bántalmazott szülő, elengedhetetlen, hogy az ellátórendszer azonnal felismerje, és kellő súllyal kezelje a párkapcsolati erőszakot. A NANE Egyesület segélyvonalának 21 éves működése alatt felgyűlt adatok arra mutatnak, hogy Magyarországon – ahogy más országokban is – ez a felismerés hiányos, és ennek az érintett gyermekek is kárát láthatják. A NANE felmérése ennek a területnek a feltérképezésére irányul.

Három független kutató több száz olyan szülőt kérdez ki a tapasztalatairól, akiknek válás után valamely konfliktussal kellett szembenézni a gyermek és különélő szülője közötti kapcsolattartás során.

– Eddig főként külföldi szakirodalma van ennek a témának. A magyar felmérés célja, hogy viszonylag nagy mintán feltérképezzük; a konfliktusos kapcsolattartások között kimutatható-e bármilyen arányban korábbi párkapcsolati erőszak. Célunk, hogy rávilágítsunk a tipikus elemekre, amelyekből felismerhető, hogy bántalmazás vagy más ok nehezíti a kapcsolattartást, és megoldási lehetőségek felvázolásával segítsük a szakemberek munkáját  – mondta Ligeti Anna Sára szociológus, a kutatás kvantitatív részének vezetője.

Sokszor még a rokonok, a barátok sem tudnak a kétségbeejtő helyzetekről. Ha tudomásodra jut, segítsd egy új élethez!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!