Facebook hozzászólás
253

Milyen babahintát vegyünk? Adunk pár tippet!

A hintázásnak számos előnye van. Megnyugtat, egyensúlyérzéket fejleszt, feszültséget és szorongást old. Az viszont nem mindegy, hogy életkoronként milyet vásárolunk. Segítünk dönteni!

Egészen kicsi korban azért jó, mert a baba számára az anyaméhet idézi fel a hintázó mozgás, ezért megnyugtatja őt, később pedig az egyensúlyérzék fejlesztésében van nagy szerepe. A hintázás nemcsak jó móka, hanem hozzájárul a megfelelő mozgásfejlődéshez is: a baba kevesebbet fog elesni, könnyebben megtanul majd kapaszkodás nélkül járni, gyorsabban és biztonságosabban zajlik le a járástanulás folyamata.
Hintázás közben minden érzékszerv egyszerre dolgozik, ezáltal erősödnek a jobb és bal agyfélteke közti kapcsolatok, azaz a gyermek nem csak kreatívabb lesz, hanem könnyebben tanul meg írni és olvasni is. A hintázásnak kisgyermekkortól további előnyei is vannak: oldja a belső feszültségeket, a szorongást is.Már őseink is előszeretettel hintáztatták a babákat, nem véletlenül alkalmaztak, bölcsőket és lengőbölcsőket már az Ókorban is.

Lengőhinta

Erre jó példa a szövetből készült lengőhinta, amibe már az egészen kicsi babát is beletehetjük, a szövet tartja a kicsi hátát, ugyanakkor az anyaméhez hasonló érzést kelt, ezért megnyugtatja a kicsit:
Szintén egészen kicsi kortól használható a bébifotel formájú hinta, amibe akár nézelődni is beletehető a baba, vagy bekapcsolhatjuk és akkor hintáztatja is. Ezt már 2-3 hetes kortól használhatjuk, de hátránya, hogy hamar kinövi a baba és fél évesen már nem igazán akar majd megmaradni benne.

Állványos hinta

Ha több hely van a lakásban, akkor nagy sikere lehet az állványos hintának, mivel itt magasabban van a baba, ezért jobban kilát. Ebből azokat, amik pihenőszékhez hasonló formájúak már 2-3 hetes kortól lehet használni, azokat, amiben megtámasztva kell ülni, csak akkortól használjuk, ha a baba már stabilan tartja a fejét és képes megtámasztva ülni (4-5 hónapos kortól).

Rugós hinta

Öt hónapos kortól használhatóak a rugós babahinták, amelyeket az ajtófélfára kell erősíteni és a baba ugrálhat benne. Ez nem a hagyományos lengőmozgás miatt érdekes, hanem azért, mert a baba lábizmai, combizmai erősödnek általa és az egyensúlyérzéket is fejleszti. Többnyire 9 vagy 12 kilóig használhatóak, ezért a baba gyorsan kinövi, 1 éves kor után már általában nem szokott érdekes lenni nekik, viszont addig jó szolgálatot tesz, ahol kevés a hely a lengőhinta felszereléséhez, ott különösen jó szolgálatot tehet.

Amikor a baba már stabilan ül megtámasztva, akkor vethetjük be a műanyag babahintákat, amiknél a kicsi lába között van egy biztonsági tartó, ezeket nagyjából 8-9 hónapos kortól lehet használni nagyjából 2,5-3 éves korig. Lehet belőle olyat is venni, amiből a középső tartórész idővel kivehető, amikor a kicsi már tud kapaszkodni benne.

Műanyag hinta

A középső tartórész nélküli hintákat akkor lehet megvenni, amikor a kicsi már biztosan kapaszkodik a hintában, nagyjából 2,5-3 éves kor körül, de ekkor is még fontos, hogy elől és hátul zárt legyen a hinta.

Számos különleges hintát is lehet kapni, amiket beltérben vagy kültérben egyaránt használhatunk. Hasznos és praktikus megoldás például a hintaágy vagy szövet hintaszék, amit az óvodások, iskolások is előszeretettel használnak.

Áll már a kisbabád? Megmondjuk, mikortól egészséges!
A szülők legtöbbször nagyon büszkék, amikor a kicsi hamar feláll vagy felül, s ebben gyakran még segítenek is neki. Ám a babák korai felállítása és felültetése számos későbbi gerincprobléma forrása lehet. Hogyan is alakul ki a baba izomzata, mivel segíthetünk, és mivel árthatunk neki? Szakértő segítségével eloszlatunk néhány aggodalmat is.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!